Artikkeli kuva

Kuvituskuvaa. Tor Wennström, Lehtikuva

Turvapaikkauutisoinnille moitteita: totuudenmukainen tiedonvälitys unohtunut

30.10.2015 |16:41

Ulkoministeriön erikoistutkija Hiski Haukkala harmittelee Suomen Kuvalehden kolumnissaan journalismin tilaa. Mediasektorin myllerrys ja resurssipaineet ovat Haukkalan mukaan vieneet pois laadukkaan journalismin tärkeimmän ainesosan: ajan. Tilalle on tullut nopeiden klikkausten logiikka.

– Samalla osalla toimittajista on tuntunut olevan niin kova kiire valistaa suomalaisia siirtolaisuuden hyvistä puolista, että journalismin perustehtävä, totuudenmukainen tiedonvälitys asiasta on välillä unohtunut, Haukkala kertoo.

– Sen sijaan meille on tarjottu jopa uutisoinnissa vahvasti näkökulmaistettua tavaraa, jossa hulluimmillaan jopa raiskaustilastot on koetettu selittää parhain päin. Tämä ei liene omiaan lisäämään ihmisten luottamusta demokratiamme kannalta ensiarvoisen tärkeän median toimintaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei

20.08.2026 |10:29
10.
Suomen uutiset logo

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt

19.08.2026 |12:22

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää