Työmarkkinajohtajat neuvottelevat keskitetystä palkkaratkaisusta

30.08.2013 |12:30

Työmarkkinapomot ovat kokoontuneet Etelärantaan neuvottelemaan keskitetystä palkkaratkaisusta. SAK:n puheenjohtaja Lauri Lylyn mukaan hallituksen eilen hyväksymä budjetti ei aseta esteitä ratkaisun etsimiselle.

– On lupa odottaa nopeaa ratkaisua, Lyly sanoi Yle Uutisille tänään aamupäivällä.

Kunnallisen työmarkkinalaitoksen työmarkkinajohtaja Markku Jalosen mukaan ratkaisun on oltava maltillinen. Työnantajapuoli eli Elinkeinoelämän keskusliitto ja kunta-alan työnantajajärjestö Kuntatyönantajat valmistautuvat antamaan palkkatarjouksen.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää