Työmarkkinaneuvottelut jatkuvat Etelärannassa

19.03.2013 |11:07

Työmarkkinaneuvottelut jatkuvat puolen päivän jälkeen Helsingin Etelärannassa EK:n tiloissa. Edellisen kerran yhteiseen pöytään kokoonnuttiin viime perjantaina. Viikonlopun epäviralliset yhteydenotot eivät ole kuitenkaan edistäneet tunnusteluvaiheeseen jumittunutta tilannetta suuntaan taikka toiseen.

Työmarkkinajärjestöt saattavat todeta, ettei keskitetylle ratkaisulle ole nyt edellytyksiä. Toisena vaihtoehtona on, että järjestöt siirtyvät tunnusteluista neuvotteluihin ja vievät ne päätökseen nopealla aikataululla ennen torstaina kokoontuvaa hallituksen budjettikehysriihtä.

Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen (sd.) pani vielä toivoa tulosopimuksen saamiseen Demarin haastattelussa.

– Pidän tuloratkaisua erittäin merkittävänä. Se luo vakautta ja ennustettavuutta työmarkkinoille. Lisäksi se voi tuoda hallitukselle lisää liikkumatilaa kasvutoimenpiteisiin. Tuloratkaisu vaikuttaa myös jossain määrin valtiontalouden tasapainotustarpeeseen, Urpilainen totesi.

PS VERKKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
3.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
6.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51
10.
Suomen uutiset logo

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta

22.05.2026 |16:07

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää