Urpilainen Demokraatissa: Suomen tilanne pahempi kuin 1990-luvulla

13.08.2013 |12:38

Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen varoittaa Suomen taloudellisen tilanteen olevan nyt pahempi kuin 1990-luvulla. SDP:n puheenjohtaja puhui SDP:n eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Lahdessa.

– Toverit, me olemme tänään vaikeammassa tilanteessa kuin 1990-luvulla. Teollisuuttamme kohtaa paljon tuota aikaa kouriintuntuvampi rakennemuutos. Väestön nopea ikääntyminen, joka tuolloin oli vielä kaukana tulevaisuudessa, on nyt täällä, Urpilainen varoitti puolueen äänenkannattajan Demokraatin mukaan.

Hänen mukaansa 300 000 työttömästä jokainen on liikaa. Hän peräänkuulutti määrätietoista teollisuuspolitiikkaa, joka varmistaisi teollisuutemme tulevaisuuden.

– Tätä työtä meidän olisi syytä tehdä ripeästi yhdessä alan toimijoiden, elinkeinoelämän, ay-liikkeen ja tutkijoiden kanssa, Urpilainen sanoi.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
6.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
7.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää