Uusi tyyli iskeä? – Kipaan naamioitunut irakilaismies yritti kätkettyjen veitsien kanssa sisään belgialaiseen synagogaan

15.06.2019 |16:15

The Jerusalem Post kertoo, että 34-vuotias irakilaismies pysäytettiin Romi Golmuntz -nimisen synagogan ovella Antwerpenissä Belgiassa viime maanantaina. Hänellä oli mukanaan useita veitsiä. Juutalaiset viettivät maanantaina Shavuot-pyhää.

Lehti kertoo, että synagogan turvamiesten epäilys heräsi, koska kipa päässä juutalaiseksi naamioitunut mies saapui paikalle polkupyörällä, jota juutalaiset eivät tavallisesti käytä kulkuvälineenä juutalaisten juhlapyhien aikana. Mies ei myöskään puhunut hebreaa tai jiddishiä, mutta hän väitti kuuluvansa kaupungin juutalaiseen yhteisöön.
Jerusalem Postin mukaan isku-uhka on hyvin tiedostettu Antwerpenin juutalaisyhteisössä, mutta tämän kaltainen yritys on erittäin harvinaislaatuinen.

Heli-Maria Wiik


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
5.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00
10.
Suomen uutiset logo

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen

07.09.2026 |19:28

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi