Uusi tyyli iskeä? – Kipaan naamioitunut irakilaismies yritti kätkettyjen veitsien kanssa sisään belgialaiseen synagogaan

15.06.2019 |16:15

The Jerusalem Post kertoo, että 34-vuotias irakilaismies pysäytettiin Romi Golmuntz -nimisen synagogan ovella Antwerpenissä Belgiassa viime maanantaina. Hänellä oli mukanaan useita veitsiä. Juutalaiset viettivät maanantaina Shavuot-pyhää.

Lehti kertoo, että synagogan turvamiesten epäilys heräsi, koska kipa päässä juutalaiseksi naamioitunut mies saapui paikalle polkupyörällä, jota juutalaiset eivät tavallisesti käytä kulkuvälineenä juutalaisten juhlapyhien aikana. Mies ei myöskään puhunut hebreaa tai jiddishiä, mutta hän väitti kuuluvansa kaupungin juutalaiseen yhteisöön.
Jerusalem Postin mukaan isku-uhka on hyvin tiedostettu Antwerpenin juutalaisyhteisössä, mutta tämän kaltainen yritys on erittäin harvinaislaatuinen.

Heli-Maria Wiik


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01
10.
Suomen uutiset logo

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”

22.08.2025 |09:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää