Uusi tyyli iskeä? – Kipaan naamioitunut irakilaismies yritti kätkettyjen veitsien kanssa sisään belgialaiseen synagogaan

15.06.2019 |16:15

The Jerusalem Post kertoo, että 34-vuotias irakilaismies pysäytettiin Romi Golmuntz -nimisen synagogan ovella Antwerpenissä Belgiassa viime maanantaina. Hänellä oli mukanaan useita veitsiä. Juutalaiset viettivät maanantaina Shavuot-pyhää.

Lehti kertoo, että synagogan turvamiesten epäilys heräsi, koska kipa päässä juutalaiseksi naamioitunut mies saapui paikalle polkupyörällä, jota juutalaiset eivät tavallisesti käytä kulkuvälineenä juutalaisten juhlapyhien aikana. Mies ei myöskään puhunut hebreaa tai jiddishiä, mutta hän väitti kuuluvansa kaupungin juutalaiseen yhteisöön.
Jerusalem Postin mukaan isku-uhka on hyvin tiedostettu Antwerpenin juutalaisyhteisössä, mutta tämän kaltainen yritys on erittäin harvinaislaatuinen.

Heli-Maria Wiik


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta

29.09.2026 |17:20
6.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
9.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41
10.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi