Artikkeli kuva

SU

Uutislähetys, viikko 42 – Halla-aho tuo yrittäjiltä terveisiä: byrokratia tolkutonta

21.10.2018 |13:52

Viikon 42 uutislähetys lähetettiin suorana verkkolähetyksenä Lohjan torilta. Haastateltavana puheenjohtaja Jussi Halla-aho ja puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo.

Halla-ahon mukaan Lohjalla ihmisiä puhuttivat tavalliseen tapaan esimerkiksi julkisen rahan käyttö ja sen priorisointi eri kohteisiin sekä eläkeasiat, mutta myös parhaillaan tapetilla oleva irtisanomissuojan heikentäminen.

– Kyllä täälläkin sen on kuullut pieniltä yrittäjiltä, että irtisanomissuoja ei ole työllistämisen este vaan tolkuton byrokratia, joka on vain pahentunut Kokoomuksen valtakaudella. Tähän pitäisi puuttua ja jättää työtätekevien ja sitä etsivien kepittäminen vähemmälle.

– Kun ihminen kokee työnsä turvatuksi, hän on myös parempi työntekijä, mikä on yrittäjienkin etu. Perussuomalaiset vastustavat irtisanomissuojan heikentämistä, tiivistää Halla-aho.

Lähetyksen juontaa Riikka Purra.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
6.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää