Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Vähämäki: Ennemmin velat anteeksi kuin uusia tukipaketteja Kreikalle

22.08.2013 |09:42

Perussuomalainen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Ville Vähämäki pitää Kreikan rahoituksen jatkamista ja ensimmäisen tukipaketin velkojen anteeksiantoa onnettomina ratkaisuina.

– Se pitäisi oikein kynällä laskea, kumpi vaihtoehto tulisi edullisemmaksi: velkojen anteeksianto vai taas uuden tukipaketin antaminen. Jos näistä kahdesta pahasta olisi pakko valita, niin ennemmin sitten annetaan anteeksi tai alennetaan vanhoja velkoja kuin tehdään uusia tukipaketteja, Vähämäki painottaa.

Suomi on saanut ”vakuudet”, mutta syksyllä neuvotellaan mahdollisesti Saksan vaalien jälkeen mitä Kreikan veloille ja rahantarpeelle pitäisi tehdä.

– Jos kaikki euromaat sopivat yhdessä, että annetaan vanhat velat anteeksi tai niitä huojennetaan sillä ehdolla, ettei uusia tukipaketteja tule, se voisi olla ratkaisu tähän ongelmaan. Jos sopimukseen ei päästä, niin velkojakaan ei tule antaa anteeksi.

– Perussuomalaiset suhtautuvat tuleviinkin tukipaketteihin kielteisesti. Tämä oli meidän eduskuntavaalien keskeinen teema ja syy miksi emme menneet hallitukseen. Me emme muuta kantaamme tukipaketteihin, Vähämäki vakuuttaa.

SEPPO HUHTA


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää