Artikkeli kuva

Vähämäki paljasti SDP:n hämäyksen

11.12.2015 |11:46

Valtiovarainvaliokunnan perussuomalainen jäsen Ville Vähämäki paljasti SDP:n vaihtoehtolaskelmista oudon linjauksen, jossa ei näkynyt häivääkään puolueelle niin arvokkaasta solidaarisuudesta. Puolueen verovähennysmalli suosii hyvätuloisia pienituloisten kustannuksella.

Asia selvisi torstaina, kun valtiovarainvaliokunta esitti mietintönsä ensi vuoden talousarvioksi. Oppositiopuolueet esittelivät luonnollisesti innokkaasti vastalauseitaan ja vaihtoehtobudjettejaan moittien hallituksen ideologiaa huonoksi. Siihen puuttui Vähämäki.

– SDP:n ansiotulojen vähennysmallihan tuottaa sellaisen tuloksen, että 2 300 kuussa ansaitseva kaksilapsinen perhe saa 12 euroa kuussa lisää ja 3 300 euroa ansaitseva perhe saa 25 euroa kuussa lisää. Kyllä ihmettelen, miten ideologinen malli on tällainen, että hyvätuloiset toimihenkilöt saavat mallin mukaan enemmän.

– Luulisin itse, että oikeudenmukaisesti kuuluisi pienituloisten saada kolme kymppiä ja isotuloisten vähemmän. Mutta onhan tämäkin ideologinen painotus, Vähämäki huomautti.

Korjaus 14.12.2015 – Luku 2 800 muutettu 2 300:ksi.

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto

23.06.2025 |12:11
6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
10.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää