Artikkeli kuva

Vähämäki paljasti SDP:n hämäyksen

11.12.2015 |11:46

Valtiovarainvaliokunnan perussuomalainen jäsen Ville Vähämäki paljasti SDP:n vaihtoehtolaskelmista oudon linjauksen, jossa ei näkynyt häivääkään puolueelle niin arvokkaasta solidaarisuudesta. Puolueen verovähennysmalli suosii hyvätuloisia pienituloisten kustannuksella.

Asia selvisi torstaina, kun valtiovarainvaliokunta esitti mietintönsä ensi vuoden talousarvioksi. Oppositiopuolueet esittelivät luonnollisesti innokkaasti vastalauseitaan ja vaihtoehtobudjettejaan moittien hallituksen ideologiaa huonoksi. Siihen puuttui Vähämäki.

– SDP:n ansiotulojen vähennysmallihan tuottaa sellaisen tuloksen, että 2 300 kuussa ansaitseva kaksilapsinen perhe saa 12 euroa kuussa lisää ja 3 300 euroa ansaitseva perhe saa 25 euroa kuussa lisää. Kyllä ihmettelen, miten ideologinen malli on tällainen, että hyvätuloiset toimihenkilöt saavat mallin mukaan enemmän.

– Luulisin itse, että oikeudenmukaisesti kuuluisi pienituloisten saada kolme kymppiä ja isotuloisten vähemmän. Mutta onhan tämäkin ideologinen painotus, Vähämäki huomautti.

Korjaus 14.12.2015 – Luku 2 800 muutettu 2 300:ksi.

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
4.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
5.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
6.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää