Vajaa viidennes flaameista uskoo muslimien ja länsimaisten arvojen yhteensopivuuteen

09.05.2018 |13:20

Pääosin Belgian alueella asuvat flaamit eivät usko muslimien ja länsimaisten arvojen olevan yhteensopivia. Vain 18 prosenttia flaameista uskoo arvomaailmojen toimivan yhdessä. Yhä harvemmissa maahanmuuttajataustaisissa perheissä puhutaan flaamia.

Flaamihallinnon tutkimuksesta uutisoi Politico-lehti. Tutkimuksessa haastateltiin niin belgialaistaustaisia kuin ulkomaalaistaustaisia henkilöitä.

Turkkilaistaustaisista vastaajista 39 prosenttia kertoi uskonnon ohittavan paikalliset lait. Vastaavasti ajatteli 23 prosenttia marokkolaistaustaisista ja 19 prosenttia kongolaistaustaisista vastaajista.

Tutkimuksen kerrottiin olevan vain tilannekatsaus, eikä se tule johtamaan poliittisiin toimiin.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
2.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää