Välimerellä saattanut kuolla puoli tuhatta ihmistä

21.04.2016 |10:15

YK:n pakolaisjärjestö kertoo, että noin 500 ihmistä on saattanut menehtyä Välimerellä ihmissalakuljettajien aluksen mentyä kumoon. Syytä ei tiedetä, mutta sen arvellaan johtuneen ylikuormituksesta. Onnettomuudesta selvinneet 41 ihmistä kertoivat tapahtuneista kreikkalaisviranomaisille Kalamatassa.

Pelastuneet olivat alunperin Somaliasta, Etiopiasta, Egyptistä ja Sudanista. Pelastuneet kertoivat, että he olivat lähteneet noin 100-200 ihmisen siirtolaisryhmänä Libyasta. Merellä heidät oli siirretty suurempaan alukseen, joissa arvioiden mukaan oli jo noin 300 ihmistä. Alus kellahti pelastuneiden mukaan nurin.

Pelastuneet olivat jääneet pienempään alukseen, ja jotkut olivat onnistuneet uimaan takaisin isomman aluksen upottua.

YK:n pakolaisjärjestö kertoo, että mikäli silminnäkijähavainnoille saadaan vahvistus, olisi kyseessä pahin haveri viimeisen 12 kuukauden aikana. Maanantaina tuli kuluneeksi tasan vuosi siitä, kun Lampedusan edustalla siirtolaisia täynnä oleva alus upposi. Onnettomuudessa kuoli lähes 800 ihmistä.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
4.
Suomen uutiset logo

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen

20.01.2026 |14:30
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan 

22.01.2026 |18:07
10.
Suomen uutiset logo

Karkotuksia vastustavat aktivistit keskeyttivät jumalanpalveluksen Minneapolisissa: ”Olette valekristittyjä!”

19.01.2026 |15:49

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää