Valtava räjähdys Beirutissa

04.08.2020 |22:41

LIBANON | Valtava räjähdys vavisutti Beirutia tänään illalla Suomen aikaa.

Useiden kuvaajien taltioimista videoista näkyy, miten Beirutin satamassa syttynyt tulipalo leimahtaa yhtäkkiä valtavaksi tulipalloksi. Räjähdyksen voima on poikkeuksellinen.

Independent-lehden kirjeenvaihtaja Borzou Daragahi on julkaissut Twitter-sivullaan kaksi videota:

Paikalliset viranomaiset ovat kertoneet, että räjähdyspaikan varastotiloissa säilytetään räjähteitä.

Alueen lähistöllä sijaitseva Suomen suurlähetystö on kärsinyt pahoja vaurioita. Tiedossa ei ole loukkaantuneita suomalaisia. Asiasta kirjoittaa HS.

Beirutin satama on täysin tuhoutunut. Lähi-idän kirjeenvaihtaja Jenan Moussan julkaisemissa kuvissa näkyy satama-alue ennen ja jälkeen räjähdyksen:


SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

10.
Suomen uutiset logo

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä

28.04.2025 |12:59

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää