Vapaavuori hautaisi hallitusohjelmat

03.07.2013 |13:46

Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori  haluaisi haudata nykymuotoiset hallitusohjelmat. Hänestä niiden pitäisi olla huomattavasti nykyistä lyhyempiä, yleispiirteisempiä ja strategisempia.

Vapaavuori ottaa asiaan kantaa Helsingin Sanomissa. Hänen mielestään nykyisenkaltainen hallitusohjelma on ”pakkopaita”, joka ei pysy ympärillä tapahtuvien muutosten perässä.

Kehitysministeri Heidi Hautala oli toista mieltä Ylen Ykkösaamussa. Hänen mielestään monipuoluehallituksen hyvä puoli on, että asioista neuvotellaan perusteellisesti, kun ideologista liimaa ei ole.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
4.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
6.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää