Vapaavuori hautaisi hallitusohjelmat

03.07.2013 |13:46

Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori  haluaisi haudata nykymuotoiset hallitusohjelmat. Hänestä niiden pitäisi olla huomattavasti nykyistä lyhyempiä, yleispiirteisempiä ja strategisempia.

Vapaavuori ottaa asiaan kantaa Helsingin Sanomissa. Hänen mielestään nykyisenkaltainen hallitusohjelma on ”pakkopaita”, joka ei pysy ympärillä tapahtuvien muutosten perässä.

Kehitysministeri Heidi Hautala oli toista mieltä Ylen Ykkösaamussa. Hänen mielestään monipuoluehallituksen hyvä puoli on, että asioista neuvotellaan perusteellisesti, kun ideologista liimaa ei ole.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari

29.04.2026 |10:42
5.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää