Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Vapaavuori koettaa kääntää STX-munauksen viisaudeksi

04.04.2013 |13:12

Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori koettaa kääntää viimejouluisen jättiristeilijän menetyksen voitoksi. Hän kirjoittaa Facebookissa, että 50 miljoonan euron pääomituksen antamatta jättäminen Turun telakalle oli nykytiedon valossa viisasta. Vapaavuori huomauttaa, että valtion jättäytyminen STX-Turun telakan rahoituksesta oli viisasta.

– Viimeistään nyt itse kunkin muuten pitäisi ymmärtää millaisessa suossa olisimme, jos olisimme julkisen paineen alaisena ja vieläpä lainvastaisesti lähteneet syksyllä pääomittamaan telakkaa, Vapaavuori kirjoittaa.

Perussuomalaiset jättivät STX Finlandin laivatilauksen rahoituksesta välikysymyksen helmikuussa. Välikysymyksen mukaan hallitus epäonnistui evätessään syksyllä STX Finlandia koskevan 50 miljoonan euron lainan.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
3.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää