Artikkeli kuva

Vapaavuori: Valtio ei lähde telakoiden väliaikaiseksi omistajaksi

23.04.2013 |13:04

Elinkeinoministeri Jan Vapaavuoren mukaan valtio ei lähde STX Finlandin Turun ja Rauman telakoiden väliaikaiseksi omistajaksi. Hän vastasi Ylen A-studiossa kysymykseen, pitäisikö omistajaksi lähteä.

– Ei pitäisi. Tämä keskustelu käytiin jo vuoden vaihteen kieppeillä, kun yksi jättiristeilijätilaus menetettiin Ranskaan, Vapaavuori totesi.

– Olemme valmiit antamaan ennätykselliset innovaatiotuet. Mutta omistajiksi valtio ei ole valmis lähtemään.

Viime perjantaina Vapaavuori lupasi hallituksen keskittyvän omalta osaltaan varmistamaan TUI-alusten rakentamisen Turun telakalla. Hän uskoo helmikuisen sopimuksen riittävän, vaikka asiasta ei ole varmuutta.

– Epävarmuus johtuu siitä, että korealainen emoyhtiö on niin suurissa vaikeuksissa, Vapaavuori totesi.

Vapaavuoren mukaan tilanne on erityisen vaikea, koska on erittäin hankalaa arvioida korealaisen jättiyrityksen kipuilun heijastumisia eri puolille maailmaa ja varsinkin sen tytäryhtiöihin.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa

14.07.2026 |11:07
9.
Suomen uutiset logo

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin

15.07.2026 |12:08

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää