
LEHTIKUVA
Vasemmistolaiset yrittävät leipoa valehtelun takia hyllytetystä tv-juontajasta sananvapauden marttyyria
TV-juontajan ohjelma hyllytettiin hänen levitettyään valheellista väitettä Charlie Kirkin murhaan liittyen. Nyt vasemmistolaiset yrittävät luoda hänestä jonkinlaista "sananvapauden marttyyria", kun sananvastuu osui omaan nilkkaan. Jotkut vasemmistopoliitikot ovat levittäneet samanlaisia valheita Suomessakin.
Televisioyhtiö ABC hyllytti Jimmy Kimmel Live! -ohjelman sen jälkeen kun kaksi yhtiön verkostoon kuuluvaa isoa tv-asemaketjua oli ilmoittanut, että he eivät enää halua esittää kyseistä ohjelmaa. TV-asemaketjujen päätös perustui niiden saamaan kielteiseen katsojapalautteeseen.
Walt Disney -konsernin nykyisin omistamaan ABC-televisioverkostoon kuuluu yli kaksisataa paikallista tv-asemaa, joista osa on suoraan ketjun omistuksessa ja osa yksityisiä. Nexstar- ja Sinclair-yhtiöt ilmoittivat korvaavansa Jimmy Kimmelin ohjelman katsojilleen paremmin sopivalla sisällöllä. Ne omistavat kuutisenkymmentä ABC-verkoston tv-asemaa.
– Kimmelin kommentit Charlie Kirkin kuolemasta ovat loukkaavia kriittisellä hetkellä kansakuntamme poliittisessa keskustelussa, Nexstar kirjoitti tiedotteessaan. Emme usko, että ne edustavat meidän asemiemme kuulijakunnan näkemyksiä tai arvoja.
Tämän jälkeen ABC ilmoitti hyllyttävänsä Jimmy Kimmel Live! -ohjelman kokonaan. Tosin viimeisimpien tietojen mukaan mahdollisesta jatkosta käydään neuvotteluja. Yleisöltä ja mainostajilta tulleen kielteisen palautteen lisäksi hyllytyksen taustalla voivat olla myös pitkään laskussa olleet katsojaluvut. Joka tapauksessa hyllytys oli yhtiön itsensä tekemä kaupallinen päätös, ei viranomaismääräys.
Mitä Kimmel sitten sanoi?
Myöhäisillan talk show -ohjelman juontaja Jimmy Kimmel sanoi televisiossa viime maanantaina, että ”Maga-jengi yrittää epätoivoisesti leimata Kirkin murhanneen pojan joksikin muuksi kuin yhdeksi heistä.” Kimmelin väite on selvästi valheellinen.
”Maga-jengin” ei ole tarvinnut yrittää leimata salamurhasta epäiltyä nuorukaista millään tavalla. Hänen oma perheensä ja opiskelukaverinsa ovat kertoneet, että epäilty on viime aikoina radikalisoitunut vasemmistolaiseen suuntaan ja hänellä on erittäin vasemmistolaiset mielipiteet. Viranomaisten mukaan epäilty seurusteli asuinkumppaninsa kanssa, joka on ”transitioitumassa” miehestä transnaiseksi.
On totta, että epäilty kasvoi konservatiivisessa mormoniperheessä ja eli normaalin lapsuuden. Hän vaikuttaa kuitenkin viime aikoina muuttaneen arvomaailmaansa rajusti netissä radikalisoitumisen ja yliopistoon lähtemisen myötä. Kristillisten arvojen sijasta epäillyn kiinnostuksen kohteiksi ovat nousseet netin räiskintäpelit, turriporno ja transseksuaalit.
Vasemmiston disinformaatiota levitetään Suomessakin
Jimmy Kimmelin valheellinen väite siitä, että epäilty olisi ollut ”Maga-jengiä” on osa suvaitsevaisen vasemmiston epätoivoista disinformaatiokampanjaa, jossa yritetään häivyttää sitä tosiasiaa, että salamurhasta epäilty on yksi heistä: ääriliberaali seksuaalivähemmistön edustaja, joka valitsi kohteensa vasemmiston harjoittaman vihanlietsonnan innoittamana.
Jotkut vasemmistopoliitikot ovat levittäneet tällaista disinformaatiota Suomessakin. Kansanedustaja Jani Kokko (sd) väittää sitkeästi, että salamurhasta epäilty on ”kristitty konservatiivi”. Saman puolueen Erkki Tuomioja puolestaan vertaa Charlie Kirkiä ”SA sturmführer Horst Wesseliin”, joka oli kommunistien surmaama natsien katutappelija. Tuomioja väittää, että Kirkin ampui ”toinen äärioikeistolainen asefetisisti”.
Tietoinen valheiden levitys rikkoo tv-toimilupaehtoja
Televisiotoiminnan harjoittamiseen maanpäällisessä televisioverkossa vaaditaan ohjelmistotoimilupa. Yhdysvalloissa toimilupaehtoihin sisältyy muun muassa vaatimuksia ohjelmiston tasapuolisuudesta ja ohjelmien sisällöstä.
Lupaehdoissa nimenomaisesti kielletään valheellisiksi tiedettyjen väitteiden levittäminen vakaviin rikoksiin liittyen. Kimmel-kohun aikana viestintävirasto FCC:n johtaja Brendan Carr joutui muistuttamaan, että tv-asemien on toimittava ”yleisen edun mukaisesti” ja noudatettava lupaehtojaan, jotka kieltävät uutisten vääristelemisen.
Sananvapauteen liittyy sananvastuu
Jimmy Kimmelin tapauksessa ei ole kyse siitä, että koomikko kertoi vitsin, vaan siitä, että Kimmel levitti valheelliseksi tietämäänsä väitettä. Hänellä on hyllytyksen jälkeenkin täysi sananvapaus levittää valheita vaikkapa YouTubessa.
Kimmelin hyllytyksestä ovat kaikkein eniten raivoissaan ne vasemmistolaiset, jotka itse loivat cancel-kulttuurin. Ne samat ihmiset, jotka vielä hetki sitten korostivat, että puheilla on seurauksensa ja että sananvapauteen liittyy aina sananvastuu ovat nyt kauhuissaan, kun seuraukset kohdistuivatkin yhteen heistä.
Oheisella videolla Jimmy Kimmel naureskelee makoisasti vuonna 2023 sille, että Tucker Carlson sai potkut Fox-kanavalta.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Artikkeliin liittyvät aiheet
- FCC Brendan Carr Jimmy Kimmel Disney-konserni misinformaatio Jani Kokko sananvastuu Tucker Carlson cancel-kulttuuri Charlie Kirk disinformaatio Erkki Tuomioja Sananvapaus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Trump aikoo luokitella Antifan terroristijärjestöksi – äärivasemmistolaisen väkivallan rahoittajat tullaan kaivamaan esiin
Presidentti Trump on ilmoittanut aikovansa julistaa Antifan terroristijärjestöksi. Hän haluaa myös selvittää, ketkä rahoittavat äärivasemmistolaista väkivaltaa. Kyseessä on merkittävä ajattelutavan muutos, sillä tähän asti länsimaissa on keskitytty korostamaan äärioikeistolaisen terrorismin uhkaa, mutta äärivasemmistolaisesta väkivallasta on yleensä vaiettu.

Rostila: Rajat auki vasemmiston äänestäjille?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila kysyy, miten maahanmuuttajien, erityisesti kasvavan muslimiväestön, äänten kalastelu vaikuttaa vasemmiston kantoihin.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

Vasemmiston valta kasvaa maahanmuuton myötä – pohjoismainen demokratia matkalla kohti tuensaajien diktatuuria
Ruotsidemokraatteja enemmän tai vähemmän lähellä oleva Samnytt-verkkolehti julkaisi äskettäin analyysin valtiosta, jonka väestörakenne muuttuu radikaalisti. Uudet kansalaiset antavat äänensä puolueille, jotka parhaiten ajavat heidän etujaan. Se tietää kylmää kyytiä nettoveronmaksajille.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












