Artikkeli kuva

Vasemmistoliiton horjuva hallitustaival

08.05.2013 |18:59

Vasemmistoliiton kannattajilta ei heru tukea hallitukselle, jossa he ovat itse mukana. Helsingin Sanomien TNS Gallupilla teettämän gallup-tutkimuksen mukaan peräti 50 prosenttia vasemmistoliiton kannattajista kaataisi hallituksen.

Perussuomalaisista 77 prosenttia ja keskustalaisista 63 prosenttia antaisi hallitukselle lähtöpassit. Kokoomuslaiset suhtautuvat hallitukseen pitkämielisesti: vain 12 prosenttia kaataisi hallituksen, kun demareista niin tekisi 32 prosenttia ja vihreistä 33 prosenttia.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
7.
Suomen uutiset logo

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan

10.11.2025 |18:05

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää