Vasemmistoliitto ottaisi mieluummin velkaa kuin myisi valtion omaisuutta

31.07.2013 |11:45

Hallituspuolueiden arviot käytettävissä olevasta elvytysvarasta vaihtelevat sadoista useampiin satoihin miljooniin euroihin. Yle Uutiset kysyi hallituspuolueiden eduskuntaryhmien puheenjohtajilta, voisiko elvytystä rahoittaa myymällä valtion omaisuutta. Kaikki hallituspuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta olisivat tähän valmiita.

Vasemmistoliitto perinteisesti vastustaa valtion omaisuuteen kajoamista, vaan ottaisi mieluummin vaikka lisää velkaa.

– En lähtisi myymään valtion omistuksia tällaisessa paniikkitilanteessa. Jos ajatellaan elvytystä ja sen piristysruiskevaikutusta, niin perusteltua on ottaa sellaiseen tarkoitukseen lisää lainaa valtiolle, sanoo Vasemmistoliiton Annika Lapintie.

 

Mika Männistö


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
8.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää