

Veikko Vallin ei näe tarvetta erilliselle lainsäädännölle vihapuhetta ja maalittamista hillitsemään – riittävä lainsäädäntö on jo olemassa
Perussuomalaisten kansanedustaja Veikko Vallin ei näe tarvetta erilliselle lainsäädännölle vihapuhetta ja maalittamista hillitsemään. Sen sijaan poliitikot ja muut vaikuttajat voisivat toimia esimerkkinä siitä, ”että asioista voidaan puhua kansankielellä ja kovaakin, ilman että ketään tietoisesti loukataan”.
Vallin esitti ajatuksiaan keskiviikkona monilukuisten uskonnollisten yhdistysten yhteisessä Vihapuheesta myötätuntoon -seminaarissa eduskunnan Pikkuparlamentissa. Vallinin puheenvuoron läpikäyvä teema oli ihmisen ja hänen tunteittensa ymmärtäminen – tuomitsemisen sijasta.
Kansanedustaja Veikko Vallin (ps.) puhuu Vihapuheesta myötätuntoon -seminaarissa eduskunnan Pikkuparlamentissa 11.12.2019.
How to share with just friends.
Posted by Facebook on Friday, December 5, 2014
– Vihastuminen on yhtä luonnollinen tunnereaktio kuin ihastuminen. Ja sivistynyt ihminen ymmärtää suhtautua molempiin myötätunnolla, vaikka ei reaktiota jakaisikaan, Vallin sanoi.
– Selkeitä rikoksia kuten kunnianloukkauksia tai laittomia uhkauksia ei tietenkään pidä sietää, vaan ne ovat poliisiasioita, hän kuitenkin rajasi.
Vallin puhui omista kokemuksistaan kertoessaan, että vihaviestejä Twitterissä selvitelleessä tutkimuksessa hänet oli listattu poliitikoksi, joka saa paljon raivoisaakin palautetta:
– Itse en ole sellaista ”vihapostia” huomannut, vaikka luen kaiken saamani palautteen. Olen kylläkin saanut rakentavaa ja ei-niin- rakentavaa kriittistä palautetta poliittisen kentän kaikilta laidoilta.
”Nykyinen lainsäädäntö riittää”
Vallinin myöntää, että rajanveto laillisen sanomisen ja niin sanotun vihapuheen välillä on toki hankalaa. Mikä siis itse asiassa on vihapuhetta ja pitäisikö asialle tehdä jotakin?
– Itse näen asian niin, että meillä on jo riittävä lainsäädäntö hillitsemään ihmisten epäasiallista käyttäytymistä esimerkiksi sosiaalisessa mediassa.
Yhteiskunnallisten toimijoiden pitäisi ottaa vastuuta vihapuheen hillinnässä:
– Me poliitikot ja muut vaikuttajat voisimme itse toimia esimerkkeinä, että asioista voidaan puhua kansankielellä ja kovaakin, ilman että ketään tietoisesti loukataan.
– Myötätunto lähimmäistä kohtaan, vaikka hän edustaisi erilaisia yhteiskunnallisia näkemyksiä, auttaa tässä asiassa, Vallin summaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










