

LEHTIKUVA
Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) kertoo tuoreessa raportissaan sen saman, minkä ihan kaikki ovat tienneet jo vuosien ajan, ja minkä VTV on kertonut jo aiemmin raporteissaan. Rinteen ja Marinin hallitus oli kova isku Suomen julkisen talouden kestävyydelle.
Viisikkohallitus teki hyvin avokätisen hallitusohjelman, jossa lisättiin runsaasti pysyviä menoja.
Sitten tuli koronakriisi, Venäjän hyökkäyssota ja korkojen nousu, jotka kasvattivat valtion välttämättömiä menoja.
VTV:n raportin mukaan Marinin hallitus ei välttämättömien uusien menojen myötä ollut valmis tinkimään hallitusohjelmastaan, eli menolisäyksiä ei peruttu. Itse asiassa kriiseihin liittymättömiä menoja lisättiin kriisien jo käynnistyttyä.
Marinin hallitusta ei huvittanut korjata suuntaa
Marinin hallituksella oli lukuisia tilaisuuksia toimia toisin.
Marinin hallitus olisi voinut tinkiä hallitusohjelmansa menolisäyksistä, jotta uudet välttämättömät menot olisi saatu katettua vähemmällä velanotolla.
Marinin hallitus olisi voinut pitää kiinni hallitusohjelmansa kirjauksesta, että jos tietyt menolisäykset eivät tuota toivottua kasvua ja työllisyyttä ja siten rahoita itse itseään, menolisäyksiä vastaavat säästöt etsitään muualta.
Marinin hallitus olisi voinut palata yhden koronavuoden jälkeen noudattamaan menojen kasvua rajoittavaa menokehyssääntöä, mutta päätti toimia ilman menokehyksiä koko loppukauden.
Marinin hallitus olisi Kansainvälisen valuuttarahaston suosituksen mukaan ja Tanskan tapaan voinut poistaa menokehyssäännöt koronaan tai turvallisuuteen liittyvien menojen osalta, mutta pitää muilta osin kehyssäännöt voimassa.
Olisi voinut, mutta ei halunnut.
Meriselityksinä Venäjä ja korona
Marinin hallitus yritti koko ajan kääntää keskustelua epäolennaisuuksiin. Kun oppositio arvosteli hallitusta koronaan ja turvallisuuteen liittymättömien menojen kasvattamisesta, hallitus kertoi, että menojen kasvu johtuu koronasta ja Venäjästä.
Ympyrätalossa eli demareiden puoluetoimistolla tiedetään oikein hyvin, että kun vaan väittää pokerinaamalla ja toistaa väitettä empaattisen oloisena, useimmat uskovat. Samaan tyyliin kuin mitä on kuultu maahanmuuton riemuista, elpymispaketin elvyttävyydestä ja sote-uudistuksen hienoudesta. Päättihän Marinin hallitus EU:n kautta maksaa muiden EU-maiden lomautuskorvauksiakin.
Vasenkoalitiot ovat tuomittuja epäonnistumaan
Liian laaja ja liian vasemmalla oleva koalitiohallitus on tuomittu epäonnistumaan, koska jokaisella puolueella on lempihankkeensa, ja jokaiselle päätökselle tarvitaan kaikkien puolueiden suostumus. Usein se edellytti jotain pientä lahjaa, jotta vaikeistakin asioista saatiin päätös aikaiseksi.
Tämä näkyi vuotuista budjettia täydentävissä lisätalousarvioissa, joissa säännönmukaisesti lisättiin sen välttämättömän ohella rahaa kaikenlaisiin yhden puolueen hankkeisiin. Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön – kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen.
Tiesivät itsekin tekevänsä väärin
Eniten minua ihmetyttää tässä, että miksi Marinin hallitus yritti siilipuolustuksessa väittää olevansa ulkoisten olosuhteiden uhri. Jos kerran osallistuvat puolueet liputtivat vasemmistolaisen talousohjelman ja menolisäysten puolesta, miksi ne yrittivät väittää, että menolisäykset johtuvat koronasta ja turvallisuustilanteesta, eikä omista poliittisista valinnoista?
Väitän, että tämä johtuu siitä, että he tiesivät itsekin tekevänsä väärin. Marinin hallitus valitsi itselleen helpoimman tien, vaikka se olisikin seuraaville hallituksille ja suomalaisille yleisesti se raskain tie. Ei Suomella niin hyvin mene, että tämmöiseen on varaa. Ei näin vasemmalta ohi vetäminen ole mitään ihmisläheisyyttä ja solidaarisuutta, vaan vastuutonta populismia.
Kun viisikkohallitus väitti pitävänsä huolta kaikkein heikoimmista, se todellisuudessa vaaransi koko lauman hyvinvoinnin ja tulevaisuuden. Minun jälkeeni vedenpaisumus.
Todennäköisesti saamme lähiviikkoina nähdä vaihtoehtobudjetteja, joissa muka uusilla veroilla voidaan saada rahaa hallituksen tekemien menoleikkausten perumiseen. Oppositiopuolueiden olisi hyvä myöntää, että Suomen valtion ja tulevaisuuden ongelma ei ole liian vähäiset, vaan liian suuret menot. Tällä kokonaisveroasteella ja kasvunäkymillä mitään muuta tietä ylisukupolvisen Suomen pelastamiseksi ei ole kuin karsia menoja.
JUHANI HUOPAINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pysyvien menojen lisäys velkahuikkahallitus menokehykset määrärahat valtion menot finanssipolitiikka Velkaantuminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtion talous on karmeassa kunnossa Marinin velkahuikkahallituksen jäljiltä: Vuosina 2019-2023 lisää velkaa kertyi jopa liki 40 miljardia
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei pidä Vladimir Putinin mielipuolisten liittolaisten neutralointia mitenkään huonona asiana. Hän kritisoi Facebook-kirjoituksessaan vasemmiston ja kokoomuksen ulkopoliittisen johdon surua ja "kansainvälinen oikeus" -mantraa, joka nykymuodossaan suojelee roistoja, jotka päivittäin tallovat länsimaisten arvojen ja normien päälle ja nauravat kansainväliselle oikeudelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












