Artikkeli kuva

Vesa Moilanen

Venetsiassa halua irtautua Italiasta, EU:sta, eurosta ja Natosta

19.03.2014 |20:26

Brittilehti Telegraphin mukaan Pohjois-Italiassa sijaitsevassa Venetsiassa ja sen lähialueella Venetossa järjestetään ei-sitova kansanäänestys alueen itsenäisyydestä. Itsenäisyyttä ajavat aktivistit kertovat kuitenkin ottavansa eron myös EU:sta, eurosta ja Natosta. Mielipidemittauksien mukaan itsenäisyyttä kannattaa jopa 65 prosenttia alueen väestöstä.

Vaikka äänestystulos ei ole juridisesti sitova, ovat paikallispäättäjät sitoutuneet muuntamaan hallintoa itsenäisyyttä vaativaan muotoon.

Äänestys päättyy loppuviikosta.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee

09.07.2026 |16:11
8.
Suomen uutiset logo

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa

14.07.2026 |11:07

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää