Verotusneuvos Hirvonen: Hörppy riittää

19.03.2013 |11:09

Verotusneuvos Markku Hirvonen huojentaa Demarissa kansalaisten mieliä kaveriavun oikeasta verokohtelusta. Pitääkö naapurin kirvesmiestä verottaa terassin kaiteen korjaamisesta, minkä ammattimies tekee kädenkäänteessä? Pitääkö maksaa pankkiin, pitääkö pyytää kuitti?

– Kaveriavusta ei tarvitse maksaa, jos kaveri ei maksua pyydä. Kossupullo riittää, jos yhdessä niin sovitaan, Hirvonen sanoo.

Entä ennakonpidätys?

– Kossupullosta voi suorittaa ennakkopidätyksen ottamalla ensin itse kunnon kulauksen, pitkän uran tehnyt veroasiantuntija tulkitsee.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää