Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Vesivarat pysyvät suomalaisissa käsissä – Petri Huru: Kriittinen uudistus jäi Marinin hallitukselta tekemättä

10.10.2024 |17:40

Perussuomalaisille on tärkeää, että maamme vesivarat pysyvät suomalaisissa käsissä.

Kansanedustaja Petri Huru kertoi eduskunnan kyselytunnilla hallituksen uudistuksesta liittyen vesivaroihin. Huru myös syytti Marinin hallituksen laiminlyöneen kriittisen uudistuksen.

– ​Perussuomalaisille on tärkeää, että vesivarat pysyvät suomalaisissa käsissä. Edellinen hallitus ei hoitanut asiaa kuntoon, vaikka tilanne on ollut kriittinen jo tovin. Vesi ei saa joutua ulkomaisiin käsiin. Siksi tämä hallitus toimii ja puuttuu asiaan.

Joku levittää väärää tietoa

Huru myös huomautti julkisuudessa liikkuneen paljon väärää tietoa uudistukseen liittyen.

– Työssä on kyse hallituksen täysin selkeästä linjasta: vesihuollon toiminta turvataan ja vesivarat pidetään nimenomaan kansallisissa käsissä. Nykytilan jatkuminen sen sijaan voisi johtaa katastrofiin! Valmistelussa oleva laki kieltäisi enemmistöomistusten myymisen kaupallisille yksityisille toimijoille – siis kieltäisi. Kunnille puolestaan halutaan antaa etuosto-oikeuden nykyisiin yksityisiin vesilaitoksiin.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää