Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Vesivarat pysyvät suomalaisissa käsissä – Petri Huru: Kriittinen uudistus jäi Marinin hallitukselta tekemättä

10.10.2024 |17:40

Perussuomalaisille on tärkeää, että maamme vesivarat pysyvät suomalaisissa käsissä.

Kansanedustaja Petri Huru kertoi eduskunnan kyselytunnilla hallituksen uudistuksesta liittyen vesivaroihin. Huru myös syytti Marinin hallituksen laiminlyöneen kriittisen uudistuksen.

– ​Perussuomalaisille on tärkeää, että vesivarat pysyvät suomalaisissa käsissä. Edellinen hallitus ei hoitanut asiaa kuntoon, vaikka tilanne on ollut kriittinen jo tovin. Vesi ei saa joutua ulkomaisiin käsiin. Siksi tämä hallitus toimii ja puuttuu asiaan.

Joku levittää väärää tietoa

Huru myös huomautti julkisuudessa liikkuneen paljon väärää tietoa uudistukseen liittyen.

– Työssä on kyse hallituksen täysin selkeästä linjasta: vesihuollon toiminta turvataan ja vesivarat pidetään nimenomaan kansallisissa käsissä. Nykytilan jatkuminen sen sijaan voisi johtaa katastrofiin! Valmistelussa oleva laki kieltäisi enemmistöomistusten myymisen kaupallisille yksityisille toimijoille – siis kieltäisi. Kunnille puolestaan halutaan antaa etuosto-oikeuden nykyisiin yksityisiin vesilaitoksiin.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
4.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää