Vihreiden Artero Vartia ei asetu enää ehdolle seuraavissa eduskuntavaaleissa

13.10.2018 |16:35

Antero Vartia ei asetu enää ehdolle eduskuntavaaleissa. Hän ilmoitti asiasta Facebook-sivuillaan.

Vartia ilmoittaa luopumisen syyksi aikapulan.

– Näiden arvokkaiden oivallusten vuoksi minun on jätettävä seuraavat eduskuntavaalit väliin. En pysty ajallisesti sitoutumaan seuraavaan eduskuntakauteen, sillä aion keskittää kaiken aikani ilmastonmuutoksen torjuntaan, Vartia kirjoittaa.

– Pidän työtä eduskunnassa vaikuttavana ja äärimmäisen tärkeänä, ja olisin mielelläni jatkanut työtäni siellä. Työ yhteiskunnan eteen kuitenkin jatkuu, vaikka areena on toinen. Minulla ei olisi ollut mahdollisuutta ryhtyä uuteen projektiin, jos en olisi saanut toimia kansanedustajana. Kerron tulevaisuuden suunnitelmista enemmän niin pian kuin se on mahdollista, hän jatkaa.

Eduskuntavaalit järjestetään huhtikuussa 2019.

Otsikkoa täsmennetty 13.10.2018 klo 16:53

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää