Vihreiden Artero Vartia ei asetu enää ehdolle seuraavissa eduskuntavaaleissa

13.10.2018 |16:35

Antero Vartia ei asetu enää ehdolle eduskuntavaaleissa. Hän ilmoitti asiasta Facebook-sivuillaan.

Vartia ilmoittaa luopumisen syyksi aikapulan.

– Näiden arvokkaiden oivallusten vuoksi minun on jätettävä seuraavat eduskuntavaalit väliin. En pysty ajallisesti sitoutumaan seuraavaan eduskuntakauteen, sillä aion keskittää kaiken aikani ilmastonmuutoksen torjuntaan, Vartia kirjoittaa.

– Pidän työtä eduskunnassa vaikuttavana ja äärimmäisen tärkeänä, ja olisin mielelläni jatkanut työtäni siellä. Työ yhteiskunnan eteen kuitenkin jatkuu, vaikka areena on toinen. Minulla ei olisi ollut mahdollisuutta ryhtyä uuteen projektiin, jos en olisi saanut toimia kansanedustajana. Kerron tulevaisuuden suunnitelmista enemmän niin pian kuin se on mahdollista, hän jatkaa.

Eduskuntavaalit järjestetään huhtikuussa 2019.

Otsikkoa täsmennetty 13.10.2018 klo 16:53

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa

02.05.2025 |16:43
6.
Suomen uutiset logo

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan

03.05.2025 |11:05

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää