Viiden tähden liikkeen kansanedustajat toivovat hallitusyhteistyön alkavan Liiton kanssa

28.03.2018 |19:24

Kaksi Viiden tähden liikkeen veteraanipolitiikkoa kertoi haluavansa hallitusyhteistyön Liiton kanssa. Molemmat puolueet on tuomittu Italian populistipuolueiksi. Kumpikin puolue haluaa neuvotella uudelleen EU-maiden kesken sopiman talouskurisopimuksen. Puolueiden vaalien alla lupaamat ohjelmat sysäisi Italian budjetin reippaasti alijäämäiseksi. Aiheesta uutisoi uutistoimisto Reuters.

Oikeistoblokki menestyi Viiden tähden liikettä paremmin Italian parlamenttivaaleissa. Blokin suurimman puolueen puheenjohtaja Matteo Salvini hamuaa pääministerin salkkua. Tämä tavoite on vaarassa, mikäli Liitto erkaantuisi blokista. Liitto varmisti 17 prosenttia äänistä, kun Viiden tähden liike nappasi noin kolmanneksen annetuista äänistä.

Salvini haluaa pitää oikeistoblokin yhtenäisenä, ja hän on valmis luopumaan pääministeriydestä. Hänen mielestään pesti kuitenkin kuuluu oikeistoblokille.

Salvini on lähentynyt vasemmistolaista Viiden tähden liikettä. Hän on luvannut harkita perustoimeentuloa, josta eteläitalialaiset hyötyisivät enemmän kuin Salvinin veroleikkauksista.

Salvini ilmoitti keskustelevansa maan presidentti Sergio Mattarellan kanssa tulevista hallitustunnusteluista yksin. Hän kertoi blokin sopineen asiasta etukäteen.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
9.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi