Viimeinen vapaaehtoisjärjestöjen meripelastusalus jäi jumiin Sisiliaan ympäristö- ja turvallisuuspuutteiden vuoksi

06.02.2019 |02:28

Hollannin lipun alla seilannut Sea Watch 3 -alus ei saanut lähtölupaa sisiliaissatamasta. Viranomaisten mukaan aluksessa todettiin ympäristö- ja turvallisuuspuutteita, jotka pitää korjata ennen aluksen lähtöä satamasta. Aluksen miehistön mukaan kyse on poliittisesta pelistä. Asiasta uutisoi Reuters.

Alus sai lopulta rantautumisluvan, kun joukko eurooppalaisia maita suostuivat vastaanottamaan aluksen 47 siirtolaista. Italia oli toimittanut välttämättömät tarvikkeet alukselle ennen rantautumista.

Aluksen oli määrä palata lähelle Libyaa.

Italian liikenneministeri Danilo Toninellin mukaan aluksen ei pitäisi edes suorittaa aktiivisesti meripelastustehtäviä, koska alus on rekisteröity huvijahdiksi.

Reutersin mukaan Sea Watch 3 -alus on ainoa Libyan lähistöllä vartioiva vapaaehtoisjärjestöjen alus. Moni alus on lopettanut toimintansa Välimerellä sen jälkeen, kun Italiaan nimettiin uusi hallitus.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää