Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Ville Tavio: “Soinilaiset” tunnustelivat jo ennen puoluekokousta, ketkä olisivat valmiit nousemaan Halla-ahoa vastaan

21.06.2017 |19:43

Kansanedustaja Ville Tavio (ps.) kertoo Turkulainen-lehden haastattelussa, että soinilaiset tekivät jo ennen puoluekokousta varovaisia tunnusteluja, ketkä ovat valmiit nousemaan Halla-ahoa vastaan.

– Minultakin kysyttiin sen suuntaisia kysymyksiä, mutta keskustelu ei edennyt pidemmälle, kun ilmoitin, että olen valmis seisomaan kumman tahansa puheenjohtajan takana, hän sanoi Turkulaiselle.

Tavio arvioi loikkauksen johtuneen viime kädessä siitä, ettei Timo Soini halunnut luopua vallasta.

Lue Turkulaisen juttu täältä >

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää