Virkkunen ei usko hallituksen kaatumiseen

01.08.2013 |12:43

Hallituspuolue vihreät on kritisoinut kovin sanoin sote-uudistusta. Kokoomuslainen kuntaministeri Henna Virkkunen torjuu kritiikin ja väittää Ylen aamu-tv:n haastattelussa, etteivät hallituksen rivit rakoile. Virkkunen toivottaa myös opposition tervetulleeksi sote-sotkuun, tietenkin sillä ehdolla, että se pysyy hallituksen linjassa.

– Ilman muuta oppositio on tervetullut mukaan tekemään uudistusta, jos he ovat sitoutuneet näihin samoihin tavoitteisiin kuin hallituspuolueet, sanoo kuntaministeri.

Kokoomuksen kannatus on painunut alemmas kuin se on ollut vuosiin. Virkkunen myöntää, että kannatuslukuihin ei voi olla tyytyväinen, mutta kiistää puolueen olevan kriisissä. Asiasta kertoi mm. Yle Uutiset.

 

Mika Männistö


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta

25.06.2026 |11:59
7.
Suomen uutiset logo

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”

23.06.2026 |15:58
9.
Suomen uutiset logo

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa

22.06.2026 |12:17
10.
Suomen uutiset logo

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta

27.06.2026 |12:09

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää