Artikkeli kuva

Oulun vastaanottokeskus. / Suomen Uutiset

”Vok-johtaja hajoili Twitterissä: ”Vielä joku päivä menetän hermoni tämän maan nössöjen lakien ja hampaattoman viranomaistoiminnan vuoksi. Toivotaan ettei se päivä ole tänään.”

06.10.2017 |16:23

Oulun vastaanottokeskuksen johtaja Sirpa Kansanaho avautui Twitterissä asiasta, joka on saanut monen muunkin turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksissa työskentelevän menettämään hermonsa: toistuvasti aggressiiviset asiakkaat. Laki ei anna mahdollisuuksia ottaa vaarallisia turvapaikanhakijoita säilöön kuin poikkeustapauksissa.

– Vielä joku päivä menetän hermoni tämän maan nössöjen lakien ja hampaattoman viranomaistoiminnan vuoksi. Toivotaan ettei se päivä ole tänään. Toistuvasti aggressiivisia ihmisiä ei saada mihinkään lukkojen taa. Pitääkö tässä maassa aina odottaa, että jotain pahaa tapahtuu, Kansanaho kysyi.

Ongelma on Kansanahon mukaan se, että ”säilölaki ei mahdollista säilöönottoa”.

– Toki minä keinon aina keksin, Kansanaho vastasi kysyjälle, joka ihmetteli, miten tällainen tilanne voi olla edes mahdollinen.

– Mutta mikään laki ei anna toimintavaltuuksia viranomaisille, jos henkilö on aggressiivinen, mutta ei syyllisty rikokseen, Kansanaho totesi turhautuneena.

Poliisi voi laittaa aggressiivisen asiakkaan putkaan korkeintaan vuorokaudeksi, ja seuraavana päivänä vapaalle. Jos henkilön aggression syy on mielisairaus eli hän on psykoottinen, voidaan hänet ottaa pakkohoitoarvioon korkeintaan kolmeksi vuorokaudeksi. Tällaiset päätökset koskevat vain erittäin sairaita henkilöitä ja ne ovat hyvin harvinaisia, Kansanaho selittää.

Kansanaho ei kaipaa vastaanottokeskuksiin eristyssellejä – silloin olisi muutenkin paikan syytä vaihtua.

– Mutta lainsäädännössä tulisi olla enemmän puuttumiskeinoja.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää