Volanen: Eliitti vie Suomea Natoon salaa

17.06.2013 |22:11

Suomalainen Nato-eliitti vie Suomea enemmän vai vähemmän salaa kohti Nato-jäsenyyttä, väittää valtiosihteeri Risto Volanen Ylen Ykkösaamussa. Volanen on yhteiskuntatieteiden tohtori ja Matti Vanhasen (kesk.) hallituksen entinen valtiosihteeri.

– Sotilaallista liittoutumattomuutta koitetaan siirtää tällaiseen harmaaseen välitilaan, josta seuraava askel olisi sitten Nato-jäsenyys, Volanen toteaa.

Volasen mukaan Suomen sotilaalliseen liittoutumattomuuteen perustuva linja alkoi viime vuosikymmenen loppupuolella muuttua. Yhtenä merkkinä tästä oli Puolustusvoimien ja puolustushallinnon tiiviimpi integroituminen Natoon.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
7.
Suomen uutiset logo

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?

27.06.2025 |14:55
8.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17
9.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää