

Huckleberry Finnin seikkailut, Hiiriä ja ihmisiä sekä Kuin surmaisi satakielen. Kuvat: Wikipedia.
Wokevanhempien kieltolistalle kirjallisuusklassikot Hiiriä ja ihmisiä, Kuin surmaisi satakielen ja Huckleberry Finnin seikkailut
YHDYSVALLAT | Kalifornian Burbankin kaupungissa kouluissa ei enää voida opettaa tiettyjä maailman kuuluja kirjallisuuden klassikoita, koska vanhemmat ovat huolestuneita rasismista. Taustalla on neljän rasismista huolestuneen vanhemman valitus. Kirjojen syytetään lietsovat rasismia ja yksipuolista valkoista kuvaa vähemmistöistä. Sananvapaushenkiset organisaatiot kuten NCAC ja PEN America ovat vedonneet kouluihin ja puolustaneet historiallisten klassikkokirjojen tärkeyttä opetuksessa. Heidän mukaansa koulujen ei tulisi vältellä vaikeita aiheita, vaan käyttää niitä asian mukaisesti materiaalina haastavien keskustelujen herättäjänä.
Newsweek-lehti uutisoi tapauksesta, jossa Kalifornian Burbankin alueen yläasteen ja lukion opettajille oli ilmoitettu syyskuussa tiettyjen perinteisten klassikkokirjojen olevan vastaisuudessa kiellettyjä opetuksessa. Toistaiseksi alueen opettajat eivät saa sisällyttää koululaisten lukemistoon Harper Leen kirjaa Kuin surmaisi satakielen, Mark Twainin Huckleberry Finnin seikkailuja, John Steinbeckin Hiiriä ja ihmisiä, Theodore Taylorin The Cayta, eivätkä Mildred D. Taylorin Ukkosen vuotta.
Taustalla on rasismista huolestuneiden vanhempien valitus. Neljä oppilaiden vanhempaa, joista kolme on tummaihoisia, tekivät koululle valituksen klassikkoromaaneista osana opetusta. Heidän mukaansa noin 400 alueella koulua käyvää oppilasta olisi vaarassa altistua rasistiselle kohtelulle. Kaikki yllä mainitut klassikot paitsi Huckleberry Finnin seikkailut ovat olleet kouluissa pakollista lukemista osana kirjallisuuden oppiainetta.
Huolestuneet vanhemmat pitävät kirjoja syyllisenä rasismiin. Yksi vanhemmista kertoi, että valkoinen oppilas käytti hänen tyttärestään n-sanaa luettuaan sen Ukkosen vuosi -kirjasta, jota käytiin läpi paikallisella yläasteella. Valituksessa mukana oleva vanhempi sanoi, että poika käytti kirjallisuutta tekosyynä käytökselleen, eikä rehtori puuttunut asiaan.
”Tyttäreni traumatisoitui kirjaimellisesti”, vanhempi sanoi. ”Nämä kirjat ovat ongelmallisia… tunnet olosi voimattomaksi, koska et voi suojella lastasi kokemaltaan harmilta.”
Eräs toinen tummaihoinen valituksessa mukana oleva vanhempi korosti, että klassikkokirjoissa tummaihoisia kuvataan valkoisesta näkökulmasta.
”Ei ole olemassa vastanarratiivia sille, miten tummaihoiset kokevat rasismia, ja miten valkoiset pelastavat heidät.”, hän sanoi ja huomautti, että opiskelijoille annetaan kuva rasismista vain unohdettuna osana menneisyyttä.
Toiset opettajat, organisaatiot ja opiskelijat ovat kuitenkin puolustaneet kirjojen merkitystä osana opetusta. Niille nähdään tärkeä rooli nykyaikaisen rasismin käsittelyssä.
Sensuuria vastustava NCAC-järjestö (National Coalition Against Censorship) lähetti kirjelmän Burbankin koululaitokselle ja vaati kirjojen sallimista osana opetusta:
”Uskomme, että näillä kirjoilla on merkittävää pedagogista arvoa, ja ne tulisi säilyttää osana kirjallisuuden opetusta.”
Sananvapaushenkinen kirjallisuusalan organisaatio PEN America julkaisi myös vaatimuksensa sallia kielletyt kirjat opetuksessa:
”Jokainen kirjoista käsittelee vaikeaa aihetta kansakuntamme monimutkaisesta ja tuskallisesta historiasta, kuten rakenteellista rasismia — Näiden tärkeiden kirjojen kieltäminen vaikeuttaa myös toteuttamasta sitä tärkeää tehtävää, jota koulut voivat ja jota niiden pitää suorittaa – tarjota ymmärrystä siitä, miksi nämä kirjat kiinnostavat ja haastavat meitä yhä tänäkin päivänä.”
Keskustelu nähdään myös osana kuukausia jatkuneita Black Lives Matter -protesteja ja rakenteellisen rasismin vastaista aktivismia. Kirjojen kieltämistä koskevan kiistan käsittelyyn on perustettu Burnbankin koululaitoksessa 15 hengen komitea, joka linjaa päätöksensä asiasta kuluvan marraskuun aikana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kulttuurisotien omituiset rintamalinjat: Megakorporaatiot liittoutuivat uusvasemmiston kanssa – ”Vastuullisuus” on koodisana politisoitumiselle
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää