Yle: Haglund lähettäisi rauhanturvaajia Syyriaan

12.09.2013 |13:05

Puolustusministeri Carl Haglundin mielestä Suomen pitäisi harkita rauhanturvaajien lähettämistä Syyriaan, jos sisällissodassa saadaan aikaiseksi aselepo. Haglund ehdottaa myös, että Suomen kannattaisi selvittää, voisiko se ottaa vastaan myös kemiallisia aseita tuhottavaksi. Syyrialla on maailman kolmanneksi suurin arsenaali kemiallisia aseita heti Yhdysvaltain ja Venäjän jälkeen.

– Puhumme aika isosta määrästä. Se on vaativa tehtävä. Poliittisesti se olisi oikea teko Suomelta, sanoo Haglund Yle Uutisille myöntämässään haastattelussa.

MIKA MÄNNISTÖ


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
4.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
6.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää