Yle: Kokoomusnuorten puheenjohtaja sai tappouhkauksen

26.08.2013 |19:34

Viikonloppuna kokoomusnuorten puheenjohtajaksi valittu vaasalainen kaupunginvaltuutettu Susanna Koski sai viime yönä tappouhkauksen internetissä, kertoo Yle Uutiset. Kosken mukaan uhkaus oli laitettu hänen facebook-sivuilleen ja asiasta on ilmoitettu poliisille.

Koski on ensimmäinen kokoomusnuorten puheenjohtajaksi valittu nainen, joka tunnetaan räväkän oikeistolaisista mielipiteistään. Tuore puheenjohtaja kertoo saaneensa uhkaavia viestejä ennenkin, ja arvelee tämänkertaisen syyksi vanhaa valokuvaa, jossa Koskella on päällään Lapuan liikkeen paita.

Poliitikkojen saamat tappouhkaukset ovat olleet usein julkisen keskustelun aiheena kesän aikana.

Mika Männistö


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”

13.05.2026 |12:29
10.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää