Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Yle: Halla-aholle uhkausviestin lähettänyt mies porilainen ISIS-taistelija?

09.01.2015 |17:06

Suojelupoliisi selvittää suomalaispolitiikoille lähetettyjä uhkausviestejä. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Jussi Halla-aho sai viestin Abu Hurairah Finlandi -nimimerkillä esiintyvältä kirjoittajalta, joka uhkasi hallitusta ja eduskuntaa väkivallalla, jos Suomi päättää osallistua rintamaan ISISiä vastaan.

Seppo Lehdolle, Halla-aholle ja kumppaneille. Olette ensimmäisiä tapettavien listalla kun saavumme Suomeen, uhkaaja kirjoitti.

Ylen tietojen mukaan viestin lähettänyt mies on ilmeisesti pakistanilaistaustainen ISIS-taistelija, joka matkusti Syyriaan syksyllä. Miehen perheenjäsen epäilee, että lähettäjän nimimerkki kuuluu juuri kyseiselle, 21-vuotiaalle opiskelijalle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
5.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
6.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
9.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää