Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Yle: Halla-aholle uhkausviestin lähettänyt mies porilainen ISIS-taistelija?

09.01.2015 |17:06

Suojelupoliisi selvittää suomalaispolitiikoille lähetettyjä uhkausviestejä. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Jussi Halla-aho sai viestin Abu Hurairah Finlandi -nimimerkillä esiintyvältä kirjoittajalta, joka uhkasi hallitusta ja eduskuntaa väkivallalla, jos Suomi päättää osallistua rintamaan ISISiä vastaan.

Seppo Lehdolle, Halla-aholle ja kumppaneille. Olette ensimmäisiä tapettavien listalla kun saavumme Suomeen, uhkaaja kirjoitti.

Ylen tietojen mukaan viestin lähettänyt mies on ilmeisesti pakistanilaistaustainen ISIS-taistelija, joka matkusti Syyriaan syksyllä. Miehen perheenjäsen epäilee, että lähettäjän nimimerkki kuuluu juuri kyseiselle, 21-vuotiaalle opiskelijalle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee

29.12.2025 |18:14
3.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
9.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
10.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää