Ylen kyselyn mukaan joka kymmenes koululainen ei tunne itseään tytöksi tai pojaksi – asiantuntija kyseenalaistaa tutkimusmenetelmän

25.04.2018 |11:38

Ylen Uutisluokan tekemän kyselyn mukaan 9 prosenttia Suomen koululaisista ei tunne itseään tytöksi tai pojaksi tai halua ilmoittaa sukupuoltaan. Taloustutkimuksen tutkimuspäällikkö Juho Rahkonen pitää kuitenkin tulosta erittäin epäuskottavana.

– Kun me teemme tilastollisesti edustavia väestötason kyselytutkimuksia, siellä alle prosentti valitsee sukupuolen kohdalla vaihtoehdon ”muu”, kun tämä vaihtoehto on tarjolla, Rahkonen kirjoittaa Facebook-seinällään.

Rahkosen mukaan Ylen uutisoima ”kysely” muutenkin herättää hieman epäilyksiä.

– Otantaa ja tutkimusmenetelmää ei ole kuvailtu muuten kuin että ”Uutisluokan ja Turun yliopiston yhteistyössä tekemä kysely lähetettiin nuorille opettajien välityksellä”, Rahkonen kritisoi tutkimusmenetelmän raportointia.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”

15.12.2025 |17:30
8.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00
9.
Suomen uutiset logo

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa

17.12.2025 |10:39

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää