

Matias Turkkila
Äänestystulos kuin isku vasten kasvoja – ”Kokoomuksen tilaa ei voi kuin ihmetellä”
Eduskunnan perjantainen äänestystulos 105-92 sukupuolineutraalin avioliittolain puolesta oli monelle edustajalle suuri yllätys, suorastaan isku vasten kasvoja. Hämmästystä herätti, kuinka perinteisten arvojen kannatus hiipuu niitä ennen kannattaneiden keskuudessa. Jäävätkö perussuomalaiset linjansa kanssa ihan yksin?
– Tämä osoittaa, miten syvä on eduskunnan ja kansanedustajien rappiotila! Ja erityisesti kokoomuksen ryhmä, joka jakaantui… Ei voi kuin ihmetellä, missä tilassa Kansallinen Kokoomus on, kajaanilainen Pentti Kettunen (ps.) manasi äänestyksen jälkeen.
– Vuosina 1965-71 kokoomusta johtanut Juha Rihtniemi oli isänmaallinen ja selkärankainen puheenjohtaja. Veikkaan, että hän pyörtyisi, jos tietäisi kokoomuksen tämänpäiväisen äänestystuloksen. Mutta kun puoluetta johtaa tällainen polvihousupoika, ei ole ihme, että näin tapahtui, ihmettelee veteraanikansanedustaja, 72, joka tuli eduskuntaan ensi kerran jo vuonna 1983.
Puolueen ikänestori Kauko Tuupainen (ps.) säestää:
– En ole nyrkkeilymiehiä, mutta tämä oli meille knockout – tyrmäysisku, jyväskyläläinen Tuupainen toteaa.
Kirkonmies toivoo: innostukaa muistakin eduskunnan asioista
Kimmo Kivelä (ps.), kuopiolainen pappi ja poliitikko yllättyi näinkin selvästä äänestystuloksesta.
– Ilmeisesti viime hetkien vaikuttamisella oli siihen osuutensa, Kivelä otaksuu. Hän viittaa tällä tiedotusvälineiden suuntaan.
– Olisipa media yhtä aktiivisesti mukana jokaisessa asiassa, vaikkapa työttömyysturvaa tai vanhuspalvelulakia käsiteltäessä, Kivelä toivoo.
Arja Juvonen (ps.) äänesti eri tavalla kuin muu ryhmä, mitä Kivelä sanoo siihen?
– Juvonen on alusta asti reilusti sanonut sen ryhmässä. Reilujen pelisääntöjen mukaan on menty. Tuskin tästä Juvoselle mitään seuraamuksia tulee, Kivelä tuumailee.
Juvonen: Ainoa asia, jossa olen eri mieltä
– Tulos oli selkeä, mutta eihän tätä voinut etukäteen ennustaa, Juvonen sanoo.
Hän uskoo, että hänen työnsä jatkuu eduskuntaryhmässä hyvissä merkeissä, vaikka tässä yhdessä asiassa oltiinkin eri linjoilla.
– Uskon, että kaikki menee hyvin. Minulla on hienot kaverit ryhmässä – asiat ovat riidelleet. Tässä ei ole oikeita ja vääriä näkemyksiä, vaan jokaisella on omat mielipiteensä. Tämä on minun puolueeni ja olen ylpeä siitä. Tämä oli ainoa asia, jossa olen eri mieltä muiden kanssa. Tämä oli niin henkilökohtainen asia, että minun oli pakko toimia näin, Juvonen sanoi.
Niikko on pettynyt
Sukupuolineutraalia avioliittolakia voimakkaasti vastustanut Mika Niikko (ps.) ei peittele pettymystään.
– Olisin uskonut, että kansanedustajat olisivat olleet suoraselkäisemmin nykyisen lain kannalla. Useat taipuivat painostuksen edessä, Niikko moittii.
– Julkisuudessa käytettiin jatkuvasti ohjailevia ilmauksia, kuten ”tasa-arvoinen”, ”ihmisarvo”, ”ihmisoikeus”. Pääministeriä ja puolueiden puheenjohtajia myöten toitotettiin, että lakia pitää muuttaa. Me kaikki kuitenkin tiesimme, ettei laki ole eriarvoistava. Emme ole rikkoneet ihmisoikeussäädöksiä. He eivät puhuneet totta, Niikko syyttää.
– Jos laki muuttuu, se on yhä epätasa-arvoinen, jos niin halutaan sanoa Nyt puututtiin vain yhteen näkökulmaa: sukupuoleen. On myös lukumäärä, sukulaisuus ja ikä. Seuraavaksi vaaditaan ”vielä tasa-arvoisempaa” lakia, Niikko otaksuu.
Niikko pelkää, että uusi laki voi toteutuessaan vaikeuttaa ensimmäiseksi mahdollisuuksia saada adoptiolapsia Suomeen. Niikko sanoo, että näin on käynyt muissa sukupuolineutraalin avioliittolain hyväksyneissä maissa, kuten Ruotsissa.
Suuri valiokunta jatkaa
Asia ei ole vielä loppuunkäsitelty: käsittely siirtyy suureen valiokuntaan, joka voi ilmoittaa ponsien muodossa joko yhtyvänsä eduskunnan päätökseen tai tekee ehdotuksen lakiehdotuksen muuttamisesta tai hylkäämisestä.
Sen jälkeen asian käsittely jatkuu eduskunnan täysistunnossa. Jos suuri valiokunta esittää muutoksia eduskunnan päätökseen, eduskunta päättää, hyväksyykö se suuren valiokunnan ehdottamat muutokset vai pysyykö se aikaisemmassa päätöksessään.
Suuren valiokunnan ehdotus tulee hyväksytyksi, jos jatketussa ensimmäisessä käsittelyssä ei tehdä kannatettua ehdotusta eduskunnan pysymisestä aikaisemmassa kannassaan. Eduskunta päättää asian täysistunnon toisessa käsittelyssä.
Kolahtaako kepun nilkkaan?
Niikko otaksuu, että teema nousee esille kevään vaaleissa.
– Tämä kolahtaa varmaan raskaasti kepun nilkkaan: äänestäjät näkevät, että on edes yksi puolue, joka seisoo yhtä lukuun ottamatta linjallaan, Niikko povaa.
Kuva: Sukupuolineutraalia avioliittolakia vastustanut mielenosoittaja perjantaina Eduskunnan portailla.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sukupuolineutraali avioliittolaki Kauko Tuupainen Mika Niikko Arja Juvonen Kimmo Kivelä Keskusta Pentti Kettunen Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Menikö ”homorummutus” Eduskunnassa överiksi – katso kuvat
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.