

Matias Turkkila
Menikö ”homorummutus” Eduskunnassa överiksi – katso kuvat
Eduskunnan ulko- ja sisäpuolella liehuvat sateenkaariliput, ja kansanvallan symbolina toimivaan rakennukseen heijastetaan jättimäinen sateenkaarilippu. Lehteriltä kuullaan hurjaa tuuletusta. Kansanedustajat paheksuvat voimakkaasti. Lähtikö perjantain äänestys puhemies Eero Heinäluomalta käsistä? Miltä Eduskunnan sisällä näytti? Katso kuvat.

Radio Voice heijasti tänään Eduskunnan seinään sateenkaarilipun värit. Kansanedustaja Pentti Oinonen (ps.) piti tempausta sopimattomana, ja on pyytänyt eduskunnan apulaispääsihteeriä selvittämään, onko eduskunta linnoittautunut jonkun tietyn ryhmän tai mielipiteen taakse avioliittolakiasiassa. Kuva: Voice.

Mielenosoittajia matkalla Eduskuntatalolle.

Sanomatalon edustalle oli kerääntynyt suuri joukko sukupuolineutraalin avioliiton kannattajia.

Eduskuntatalon portaille kerääntynyt joukko osoitti mieltä perinteisen avioliittokäsityksen puolesta.

Eduskuntatalon portailla laulettiin Ystävä sä lapsien -laulua.

Vihreiden kansanedustaja Outi Alanko-Kahiluoto tunnusti väriä Eduskunnan sisällä.

Lähes kaikki kansanedustajat olivat äänestyshetkellä paikalla.

Suurten puolueiden yhtenäisyys katosi äänestyksessä kuin varpusparvi.

Lehterillä koettiin poikkeuksellinen mielenilmaisu. Tuloksen selvittyä mies tuuletti voimakkaalla äänellä. Puhemies Heinäluoma oli keskiviikkona tähdentänyt, että lehtereillä pitää olla hiljaa, eikä mitään rekvisiittaa saanut olla mukana.

Perussuomalaisten yhtenäisen linjan rikkonut Arja Juvonen saa vierustoveriltaan Tom Packalénilta lämpimän kädenpuristuksen.

Pentti Oinosen puhuttelu Juvoselle oli vähemmän lämmin.

Avioliittolakia vastustanut mielenosoittaja ei pysty pidättelemään kyyneliään.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Outi Alanko-Kahiluoto Sukupuolineutraali avioliittolaki Mielenosoitus Arja Juvonen Tom Packalén Pentti Oinonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Äänestystulos kuin isku vasten kasvoja – ”Kokoomuksen tilaa ei voi kuin ihmetellä”
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.
Uusimmat

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

Virolaisten vankien siirtämistä Viroon tehostetaan

Partioliike fantsuttaa nyt monikulttuurin ihanuutta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää









