

Matias Turkkila
Menikö ”homorummutus” Eduskunnassa överiksi – katso kuvat
Eduskunnan ulko- ja sisäpuolella liehuvat sateenkaariliput, ja kansanvallan symbolina toimivaan rakennukseen heijastetaan jättimäinen sateenkaarilippu. Lehteriltä kuullaan hurjaa tuuletusta. Kansanedustajat paheksuvat voimakkaasti. Lähtikö perjantain äänestys puhemies Eero Heinäluomalta käsistä? Miltä Eduskunnan sisällä näytti? Katso kuvat.
Radio Voice heijasti tänään Eduskunnan seinään sateenkaarilipun värit. Kansanedustaja Pentti Oinonen (ps.) piti tempausta sopimattomana, ja on pyytänyt eduskunnan apulaispääsihteeriä selvittämään, onko eduskunta linnoittautunut jonkun tietyn ryhmän tai mielipiteen taakse avioliittolakiasiassa. Kuva: Voice.
Mielenosoittajia matkalla Eduskuntatalolle.
Sanomatalon edustalle oli kerääntynyt suuri joukko sukupuolineutraalin avioliiton kannattajia.
Eduskuntatalon portaille kerääntynyt joukko osoitti mieltä perinteisen avioliittokäsityksen puolesta.
Eduskuntatalon portailla laulettiin Ystävä sä lapsien -laulua.
Vihreiden kansanedustaja Outi Alanko-Kahiluoto tunnusti väriä Eduskunnan sisällä.
Lähes kaikki kansanedustajat olivat äänestyshetkellä paikalla.
Suurten puolueiden yhtenäisyys katosi äänestyksessä kuin varpusparvi.
Lehterillä koettiin poikkeuksellinen mielenilmaisu. Tuloksen selvittyä mies tuuletti voimakkaalla äänellä. Puhemies Heinäluoma oli keskiviikkona tähdentänyt, että lehtereillä pitää olla hiljaa, eikä mitään rekvisiittaa saanut olla mukana.
Perussuomalaisten yhtenäisen linjan rikkonut Arja Juvonen saa vierustoveriltaan Tom Packalénilta lämpimän kädenpuristuksen.
Pentti Oinosen puhuttelu Juvoselle oli vähemmän lämmin.
Avioliittolakia vastustanut mielenosoittaja ei pysty pidättelemään kyyneliään.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Outi Alanko-Kahiluoto Sukupuolineutraali avioliittolaki Mielenosoitus Arja Juvonen Tom Packalén Pentti Oinonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Äänestystulos kuin isku vasten kasvoja – ”Kokoomuksen tilaa ei voi kuin ihmetellä”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää