Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Alaikäinen ei saa poikkeuslupaa ajokorttiin jatkossa enää höpötyksillä – ministeri Lulu Ranne: ”Tavoitteena, että jatkossa nuoret pääsisivät liikkumaan ympäri Suomea nykyistä turvallisemmin”

03.07.2025 |09:05

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo ajokorttilakiin tulossa olevista muutoksista. Esimerkiksi alaikäisten kuljettajien osalta ajokortin poikkeuslupien myöntämisen edellytyksiä tullaan jatkossa tarkistamaan ja yöajelulle on tulossa rajoituksia. - Tavoitteena on, että nuoret pääsisivät liikkumaan ympäri Suomea nykyistä turvallisemmin, silloin kun tarve on, ja että kuljettajilla olisi entistä paremmat taidot, ymmärrys ja riskienhallintakyky.

Tuumaustunnilla vieraillut liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että ajokorttilakiin ollaan tekemässä muutoksia jo tänä vuonna.

Yksi muutoksista olisi yöaikaan tapahtuvan ajelun rajoittaminen ja poikkeusluvan myöntämisen edellytykset.

Ranteen mielestä poikkeuslupien myöntämistä tulisi tarkastella aiempaa kriittisemmin, sillä osa poikkeuslupien perusteluista on hänen mukaansa ”keksimällä keksitty”.

– Tavoitteena on, että nuoret pääsisivät liikkumaan ympäri Suomea nykyistä turvallisemmin, silloin kun tarve on, ja että kuljettajilla olisi entistä paremmat taidot, ymmärrys, riskienhallintakyky ja koulutus.

Riskienhallintakoulutusta lisää nuorille

Pääsääntöisesti henkilöauton ajokortin voi saada Suomessa 18-vuotiaana, mutta jo 17-vuotiaana sen voi saada poikkeusluvalla, jos kulkeminen kouluun, töihin, työssäoppimiseen tai harrastukseen on erityisen hankalaa ilman autoa.

Ranne sanoo, että 17-vuotiaiden poikkeuslupamenettelyä ei olla lopettamassa, mutta lisää ”kuria” on tulossa.

– Nuorilla on tietenkin oikeus liikkumiseen, mutta minusta poikkeuslupien myöntämistä täytyy osin kiristää. Ei voi olla niin, että höpötyksillä ja keksinnöillä saa kortin ja ajo-oikeuden.

Jatkossa lisätään riskienhallintakoulutusta ja yöajelua rajoitetaan. Tilastollisestikin suuri osa nuorten liikenneonnettomuuksista tapahtuu yöaikaan.

Ranne pitää autoilun rajoittamista yöaikaan hyvänä keinona.

– Kukaan ei tarvitse autoa siihen, että yöllä kaasuttaa itsensä tai kaverinsa kuoliaaksi.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Lulu Ranne: Perussuomalaiset muuttaa Suomen liikennepolitiikkaa, uutta asfalttia vedettiin viime vuonna 4 000 kilometriä – ”Turvallisia teitä kaikille”

13.04.2025 |19:59
Suomen uutiset logo

Helsingin liikenneturvallisuus kärsi jälleen kovan kolauksen – keskustan nastarengaskieltokokeilua laajennetaan edelleen, kokoomus esitti nastarengasmaksua

19.03.2025 |12:43

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
7.
Suomen uutiset logo

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?

27.06.2025 |14:55
9.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
10.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää