Artikkeli kuva

Setan puheenjohtaja Viima Lampinen puhuu Setan järjestämässä mielenosoituksessa 2017. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Ammattitoimittajatkaan eivät enää pysy kärryillä sensitiivisen puheen vaatimuksista -”Väärinsukupuolittaminen on väkivaltaa”

25.09.2018 |18:44

Setan puheenjohtaja Viima Lampinen on vihainen. Hänen mukaansa ”transfobisten väärinsukupuolittaminen olisi väärin, vallankäyttöä, jopa väkivaltaista. Kestämätön tapa.”

Lampinen ilmeisesti tarkoittaa sitä, että hänen olettamisensa naiseksi tai mieheksi tai ylipäätään miksikään ei ole pelkästään väärin, vaan suoranaista väkivaltaa.

Hän purki tuntojaan Twitterissä.

Ei ole tiedossa, moniko Suomen Uutisten lukijoista hahmottaa, mitä tarkoittaa ”transfobisten väärinsukupuolittamien”. Mutta se on tiedossa, että Suomen Uutisten toimituksessa ei vallitse täyttä selvyyttä siitä, minkälaiset tekstit ottavat setalaisia pahasti sydämestä.

Muitakin ignorantteja toimituksia näyttää löytyvän, sillä sanankäyttövaatimusten ristitulessa myös journalistiliitto on havainnut jäsentensä puutteelliset taidot.

Entä miten Journalistiliitto suhtautuu huutoon? Siis nyt puhutaan sananvapauden nimiin vannovasta Journalistiliitosta, jonka kaikkein keskeisimpiin aksioomiin kuuluu taipumattomuus ulkopuolisen painostuksen edessä.

Julkilausumallako, jossa todetaan kovaäänisille painostusryhmille: ”pitäkää tunkkinne, Suomessa vallitsee lehdistövapaus!”

Viittaamalla journalistin ohjeiden kolmospykälään, jossa sanotaan: ” Journalistilla on oikeus ja velvollisuus torjua painostus tai houkuttelu”?

No ei tietenkään. Oikea vastaus on .. rummunpärinää .. **TOIMITTAJIEN UUDELLEENKOULUTUS**.

– Liitto kouluttaa! Journalisti, näin käsittelet fiksusti vähemmistöjä ja vähemmistöjen asioita. Mitä kaipaat koulutukselta? Ketä toivoisit kouluttajaksi, Journalistiliitto mainostaa.

Demarimepin assarin paikalta Journalisti-lehden päätoimittajaksi äskettäin siirtynyt huomattavan epäpoliittinen Maria Pettersson lykkii eteenpäin toimittajien koulutusideaa:

Eihän siinä mitään, onhan se järkeenkäypää kouluttaa toimittajat erilaisten painostusryhmien vaatimaan kielenkäyttöön. Suomen Uutiset jää seuraamaan tilannetta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
10.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää