Artikkeli kuva

Eduskunnan kuppilassa "pesiviä" miehiä: Kokoomuksen Timo Heinonen (vas), puheenjohtaja Petteri Orpo sekä toimittaja Timo Haapala (istumassa) 16. marraskuuta 2018. / LEHTIKUVA

Kaikesta mahdollisesta pahastuva vasemmistopoliitikko nousi eduskuntaan – ja pahastui

23.04.2019 |19:43

Uusi eduskuntakausi on käynnistynyt, ja Arkadianmäen tienoilla säntäilee uusia, innokkaita kansanedustajia. Kukkea kevät ja auringonpaiste ovat omiaan lämmittämään mieliä, ja monella onkin hymy herkässä. Mutta ei aivan kaikilla, sillä ammattiloukkaantujien raskassarjalaisilla kaikkein aurinkoisinkin päivä on täynnänsä epäkohtaa ja vääryyttä.

Tuoretta kansanedustaja Veronika Honkasaloa on luonnehdittu 2010-luvun loukkaantumissotien heimopäälliköksi. Nimitys ei tullut ansiotta, Suomen Kuvalehti laski Honkasalon pahastuneen yhden ainoan kuukauden aikana yli viisikymmentä kertaa, milloin mistäkin aiheesta. Suoritus ylittää heittämällä sarja-märisijä Mikko Kärnän tiedotesirkuksen, joka ylsi kiivaimmillaan yhteen tiedotteeseen per päivä.

Sitruunanaamailu siivitti Honkasalon eduskuntaan. Eikä kestä kauaa ennen kuin uusi epäkohta löytyy: ensimmäisenä työpäivänään Honkasalo havaitsee patriarkaalisen vallan ”pesivän” miesten pöydissä.

”Eduskunnan kuppilassa ei tarvitse kauaa istua kun huomaa, missä patriarkaalinen valta pesii ja epäviralliset verkostot kukkivat. Miesten pöydissä, jossa miestoimittajat ja -poliitikot istuvat rinta rinnan. #ensimmäinenpäivä”

Muut verkkokeskustelijat huomauttavat, että on olemassa helppo tapa asian ratkaisemiseen. Honkasalo voisi itse mennä mukaan keskusteluun.

Ehdotus ei kuitenkaan kelpaa, sillä se sisältää Honkasalon mukaan mahdollisesti tiedostamattoman ajatuksen siitä, että ”sukupuolittuneiden rakenteiden purkaminen olisi yksinomaan naisen vastuulla”.

Näin.

Tästäpä oppia ja ojennusta niille eduskuntatoimittajille, jotka seuraavan kerran kuvittelevat voivansa itse päättää, missä seurassa kahviaan ryystävät.

MATIAS TURKKILA


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kirjailija Jarkko Tontti: Punavihreä kupla on puhkeamassa – ”Eliitille koittanut viimeinen hetki havahtua, että he ovat irtautuneet suomalaisesta elämästä”

12.01.2025 |10:28
4.
Suomen uutiset logo

Jättimäinen grooming-skandaali lopulta julki: rasismisyytösten pelko ja väestösuhteiden vaaliminen tukkivat viranomaisten suut -“Suurin rauhan ajan rikos ja sen peittely Britannian historiassa”

15.01.2025 |12:27
5.
Suomen uutiset logo

DEI-ideologia ei varjellut Kaliforniaa maastopaloilta – viranomaisille kovaa kritiikkiä

14.01.2025 |14:59
7.
Suomen uutiset logo

Tamponit poistetaan Facebookin konttoreiden miestenvessoista – DEI-ideologia tekee kuolemaa Amerikassa

16.01.2025 |14:19
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Scholzin päätös jättää Ukraina ilman apua on häpeällinen – Tuppurainen siunasi Suomen demarien tuen Berliinissä

14.01.2025 |16:37

Uusimmat

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2024

Mainos kuva

Lue lisää