

PS ARKISTO
Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.
– Tilastot kertovat karua kieltään. Vuonna 2024 poliisille ilmoitettiin yli 9 300 seksuaalirikosta. Se on lähes 2 000 enemmän kuin vuonna 2023. Myös vuodesta 2022 vuoteen 2023 rikosten määrä nousi lähes 1 800 ilmoituksella. Luvut perustuvat poliisin tietoon tulleisiin rikoksiin, ja niihin sisältyvät kaikki seksuaalirikokset. On syytä muistaa, että kaikki rikokset eivät välttämättä tule poliisin tietoon, Sanna Antikainen toteaa.
Vuosina 2020–2024 eniten seksuaalirikoksista epäiltyjä ulkomaalaisia on ollut Irakin, Syyrian, Afganistanin ja Viron kansalaisten joukossa. Kun rikosten määrää tarkastellaan suhteessa eri kansalaisuuksien edustajien määrään Suomessa, korostuvat niissä erityisesti Syyria, Kongon demokraattinen tasavalta, Afganistan, Irak ja Somalia.
– Näistä maista on Suomeen tullut paljon nuoria miehiä. Yhdistävä tekijä monissa ryhmissä on islam. Tiedotusvälineissä turvapaikanhakijoiden rikollisuutta analysoineen keskusrikospoliisin erikoistutkijan mukaan irakilaisten yliedustus tilastoissa voi osittain selittyä vanhoilliseen islamiin pohjautuvalla kunniakulttuurilla, Antikainen huomauttaa.
Vakava tilanne Suomelle
Antikaisen mukaan seksuaalirikollisuuden määrän kasvu on Suomelle ja suomalaisille naisille hyvin vakava tilanne. Rikosten uhreista 96 prosenttia on naisia. Hän peräänkuuluttaa vastuullisen maahanmuuttopolitiikan tärkeyttä ja ihmettelee, miksei vihervasemmisto ole osoittanut huolta tilanteesta.
– Kun suomalaisiin verrattuna seksuaalirikoksiin syyllistyvät somalit kuusinkertaisesti, irakilaiset kymmenkertaisesti, afgaanit ja kongolaiset kaksitoistakertaisesti ja syyrialaiset viisitoistakertaisesti, niin voi kysyä, kuinka monta raiskattua naista vielä tarvitaan, että vihervasemmisto avaa silmänsä ja myöntää, ettei rajoittamaton maahanmuuttopolitiikka toimi. Kuinka monta naista tulee vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää? Antikainen kysyy.
Hallitus puuttuu tilanteeseen tehokkaasti
Suomi kuten muukaan Eurooppa ei ole välttynyt maahanmuuton synkiltä seurauksilta, muun muassa seksuaalirikollisuuden suurelta kasvulta. Antikainen antaa kiitosta hallitukselle, joka on ryhtynyt määrätietoisiin toimiin maahanmuuttopolitiikan kiristämiseksi.
– Islamilaisessa kulttuurissa naisten oikeuksiin ja sukupuolten väliseen tasa-arvoon ei suhtauduta samalla tavalla kuin länsimaisessa kulttuurissa. Tilanteeseen on kyettävä puuttumaan tehokkaasti. Hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistuksiin kuuluvat rajamenettelyiden tehostaminen, perusteettomien hakemusten nopeampi käsittely sekä kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttaminen entistä nopeammin.
– Erityistä huomiota kiinnitetään kansallista turvallisuutta uhkaaviin henkilöihin ja rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten karkottamiseen. Rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten karkottamisia tehostetaan myös saattamalla palautussopimukset kuntoon kolmansien maiden kanssa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajamenettely sukupuolten tasa-arvo seksuaalirikollisuus palautussopimukset kunniakulttuuri palautukset naisten oikeudet vihervasemmisto karkotukset Maahanmuuttopolitiikka Sanna Antikainen Turvapaikanhakijat Islam maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomalaisten luottamus taksialaan laskusuunnassa – ministeri Ranne tarttuu ongelmaan: ”Kuka tahansa ei voi päästä ja pysyä taksialalla”

Göteborgiin huippuvankila 700 seksuaalirikolliselle – tilavat sellit, virkistyspiha yrttitarhoineen sekä aurinkotuolit kohti etelää

Laittomat siirtolaiset ja maahantulijat tekivät Saksassa viime vuonna ennätysmäärän väkivaltarikoksia – tekijät yhä nuorempia

PS-kansanedustajat: Meidän täytyy pystyä suojelemaan lapsiamme
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Ei yhtään murhaa Washingtonissa yli viikkoon – Trumpin tehotoimet tuottavat tulosta
Presidentti Trump määräsi pääkaupunki Washingtonin poliisitoimen otettavaksi liittovaltion hallintaan kaksi viikkoa sitten. Samalla hän lähetti pääkaupungin kaduille kansalliskaartin sotilaita auttamaan järjestyksenpidossa. Tehotoimet ovat johtaneet rikollisuuden selvään vähenemiseen. Pääkaupungissa on ollut pitkä jakso ilman ainuttakaan murhaa.