

PS ARKISTO
Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.
– Tilastot kertovat karua kieltään. Vuonna 2024 poliisille ilmoitettiin yli 9 300 seksuaalirikosta. Se on lähes 2 000 enemmän kuin vuonna 2023. Myös vuodesta 2022 vuoteen 2023 rikosten määrä nousi lähes 1 800 ilmoituksella. Luvut perustuvat poliisin tietoon tulleisiin rikoksiin, ja niihin sisältyvät kaikki seksuaalirikokset. On syytä muistaa, että kaikki rikokset eivät välttämättä tule poliisin tietoon, Sanna Antikainen toteaa.
Vuosina 2020–2024 eniten seksuaalirikoksista epäiltyjä ulkomaalaisia on ollut Irakin, Syyrian, Afganistanin ja Viron kansalaisten joukossa. Kun rikosten määrää tarkastellaan suhteessa eri kansalaisuuksien edustajien määrään Suomessa, korostuvat niissä erityisesti Syyria, Kongon demokraattinen tasavalta, Afganistan, Irak ja Somalia.
– Näistä maista on Suomeen tullut paljon nuoria miehiä. Yhdistävä tekijä monissa ryhmissä on islam. Tiedotusvälineissä turvapaikanhakijoiden rikollisuutta analysoineen keskusrikospoliisin erikoistutkijan mukaan irakilaisten yliedustus tilastoissa voi osittain selittyä vanhoilliseen islamiin pohjautuvalla kunniakulttuurilla, Antikainen huomauttaa.
Vakava tilanne Suomelle
Antikaisen mukaan seksuaalirikollisuuden määrän kasvu on Suomelle ja suomalaisille naisille hyvin vakava tilanne. Rikosten uhreista 96 prosenttia on naisia. Hän peräänkuuluttaa vastuullisen maahanmuuttopolitiikan tärkeyttä ja ihmettelee, miksei vihervasemmisto ole osoittanut huolta tilanteesta.
– Kun suomalaisiin verrattuna seksuaalirikoksiin syyllistyvät somalit kuusinkertaisesti, irakilaiset kymmenkertaisesti, afgaanit ja kongolaiset kaksitoistakertaisesti ja syyrialaiset viisitoistakertaisesti, niin voi kysyä, kuinka monta raiskattua naista vielä tarvitaan, että vihervasemmisto avaa silmänsä ja myöntää, ettei rajoittamaton maahanmuuttopolitiikka toimi. Kuinka monta naista tulee vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää? Antikainen kysyy.
Hallitus puuttuu tilanteeseen tehokkaasti
Suomi kuten muukaan Eurooppa ei ole välttynyt maahanmuuton synkiltä seurauksilta, muun muassa seksuaalirikollisuuden suurelta kasvulta. Antikainen antaa kiitosta hallitukselle, joka on ryhtynyt määrätietoisiin toimiin maahanmuuttopolitiikan kiristämiseksi.
– Islamilaisessa kulttuurissa naisten oikeuksiin ja sukupuolten väliseen tasa-arvoon ei suhtauduta samalla tavalla kuin länsimaisessa kulttuurissa. Tilanteeseen on kyettävä puuttumaan tehokkaasti. Hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistuksiin kuuluvat rajamenettelyiden tehostaminen, perusteettomien hakemusten nopeampi käsittely sekä kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttaminen entistä nopeammin.
– Erityistä huomiota kiinnitetään kansallista turvallisuutta uhkaaviin henkilöihin ja rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten karkottamiseen. Rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten karkottamisia tehostetaan myös saattamalla palautussopimukset kuntoon kolmansien maiden kanssa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajamenettely sukupuolten tasa-arvo seksuaalirikollisuus palautussopimukset kunniakulttuuri palautukset naisten oikeudet vihervasemmisto karkotukset Maahanmuuttopolitiikka Sanna Antikainen Turvapaikanhakijat Islam maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomalaisten luottamus taksialaan laskusuunnassa – ministeri Ranne tarttuu ongelmaan: ”Kuka tahansa ei voi päästä ja pysyä taksialalla”

Göteborgiin huippuvankila 700 seksuaalirikolliselle – tilavat sellit, virkistyspiha yrttitarhoineen sekä aurinkotuolit kohti etelää

Laittomat siirtolaiset ja maahantulijat tekivät Saksassa viime vuonna ennätysmäärän väkivaltarikoksia – tekijät yhä nuorempia

PS-kansanedustajat: Meidän täytyy pystyä suojelemaan lapsiamme
Viikon suosituimmat

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Eduskunta käsitteli torstaina 20.11. hallituksen esitystä ulkomaalaisten pysyvän oleskeluluvan ehtojen kiristämisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen korostaa, että pysyvä oleskelu Suomessa ei saa olla automaattista, vaan maahantulijoiden on ansaittava se.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














