Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Antikainen pitää Israelin oikeutta puolustautumiseen kiistattomana: “Hamas käyttää Gazan siviilejä ihmiskilpinään”

23.05.2025 |12:34

Eduskunnassa käytiin torstaina keskustelu Gazan sodasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistutti omassa puheenvuorossaan, mistä kaikki alkoi. Hän totesi, että Hamas hyökkäsi jälleen kerran Israelia vastaan, mutta ennennäkemättömällä voimalla, lokakuun seitsemäs päivä vuonna 2023.

– He kohdistivat iskun juuri siviilejä kohtaan. He tappoivat jopa vauvoja, raiskasivat naisia ja tappoivat raa’asti yli tuhat ihmistä. He ottivat satoja ihmisiä panttivangeiksi, emmekä tiedä, montako heistä on enää elossa. Hamas haluaa tuhota paitsi Israelin valtion myös juutalaiset kansana. Meistä kukaan ei halua nähdä yhdenkään lapsen tai siviilin kuolevan kansallisuuden tai uskonnon vuoksi, mutta Hamas haluaa. Se janoaa juutalaisten verta. Totuus on se, että jos Israel ei puolustaisi itseään ja kansaansa, käynnistyisi Hamasin toimesta ennennäkemätön juutalaisten verenvuodatus, Sanna Antikainen totesi.

Panttivangit on vapautettava

Antikainen muistutti, että Israel on pyrkinyt varoittamaan Gazan siviilejä ennakkoon pudottamalla yli seitsemän miljoonaa lentolehtistä, lähettämällä yli 13 miljoonaa tekstiviestiä, soittamalla 70 000 puhelua ja lähettämällä 15 miljoonaa automaattiviestiä.

– Israelin armeija on käyttänyt drooneja, kaiuttimia ja jopa karttoja siviilien evakuoinnin ohjaamiseen. Tietenkin heidän pitää tässä tilanteessa pystyä vielä parempaan ja jokainen siviiliuhri on liikaa, mutta on myös tiedossa, kuinka Hamas käyttää Gazan siviilejä ihmiskilpinään.

Antikainen painotti, että rauha olisi mahdollinen, jos Hamas lopettaisi hyökkäyksensä ja vapauttaisi panttivangit.

– Panttivangit on vapautettava ja Hamas kukistettava. Näin sota saadaan loppumaan.

Myös Israelin kansalla on oikeus elää rauhassa

Antikaisen mukaan vaikuttaa siltä, ettei vasen laita tiedä, että Hamasin peruskirjassa todetaan, ettei Israelilla ole oikeutta valtion olemassaoloon.

– He haluavat poistaa Israelin eli juutalaisen kansan ja keino siihen on jihad eli aseellinen taistelu. Hamas haluaa, että Israel eli juutalaiset on tuhottava tavalla tai toisella. Hamas hallitsee Gazaa, ja jos tunnustaisimme Hamasin vallan aikana Palestiinan valtion, tunnustaisimme terroristien vallan. Me antaisimme terroristeille selvän signaalin, että terrorismilla eli murhaamalla on mahdollista saada valtaa, Antikainen varoittaa.

– On selvää, että ensin on kukistettava terrorismi ja saatava terroristit riisuttua aseista, mutta kuten olemme huomanneet, se ei ole kovin helppoa. Jos se olisi, ei Hamasia enää olisi. Mutta terrorisminkin vastaisessa taistelussa on sääntöjä, joita on noudatettava, ja siviilien henkiä on säästettävä.

– Panttivangit on saatava vapaaksi ja terroristijärjestö Hamas kukistettava. Tämä on ainoa tie kohti kestävää rauhaa. Palestiinalaisilla, mutta myös Israelin kansalla, on oikeus elää rauhassa.

PS ARKISTO

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Naispanttivangit joutuivat Gazassa kansan eteen lavalle Hamasin häpäisyseremoniaan – kaksi palestiinalaisvankia kieltäytyi lähtemästä israelilaisesta Keziotin vankilasta Gazaan

28.01.2025 |08:49

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Suomen media vaikenee Etelä-Afrikan valkoisten maanviljelijöiden brutaaleista murhista

19.05.2025 |16:12
2.
Suomen uutiset logo

Toimeentulotuki nykymuodossaan tekee työnteosta kannattamatonta: “Monilapsisissa maahanmuuttajaperheissä summa voi nousta lähemmäs viittäkin tonnia”

19.05.2025 |16:16
3.
Suomen uutiset logo

Trump vaati Etelä-Afrikan presidentiltä vastauksia valkoisten vainoamisesta – esitti todisteeksi videon, joka veti vieraan hiljaiseksi

22.05.2025 |20:19
8.
Suomen uutiset logo

Lakialoite vaatii Malmin lentoasemaa liitettäväksi Sipoonkorven kansallispuistoon – Mäenpää: “Ennallistaminen tulisi aloittaa Malmilta ja palauttaa se 50-luvun loistoonsa”

22.05.2025 |14:17

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää