Atte Jääskeläinen jättää Ylen

29.05.2017 |15:34

Yleisradion Uutis- ja ajankohtaistoiminnan vastaava päätoimittaja Atte Jääskeläinen jättää tehtävänsä.

Jääskeläinen lähtee Yleisradiosta välittömästi. Yhtiön hallitus päätti asiasta tänään.

– Viime viikkoina on käynyt selväksi, että pyrkimykseni johtaa Ylen uutis- ja ajankohtaistoimitusta reilun ja vastuullisen journalismin tiellä ovat jatkuvasti epäilyksen alla, Jääskeläinen perustelee asiaa yleläisille osoitetussa kirjeessään.

– Kohu Yleisradion ympärillä on henkilöitynyt minuun tavalla, joka on jo uhannut Yleisradion mainetta luotettavana journalistisena toimijana. Koen, että Ylen rooli yhteiskunnassa on tärkeämpi kuin oma roolini Ylessä.

Jääskeläisen sijaisena toimii 1.6 saakka päätoimittaja Riikka Venäläinen, ja sen jälkeen Ylen ruotsinkielisten toimintojen johtaja Marit af Björkesten.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24
10.
Suomen uutiset logo

PS-Nuoriso: Kokoomus ja RKP pelastivat nuorisojärjestöjensä hillotolpat – kärsijöinä valtio ja veronmaksajat

15.09.2026 |16:20

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi