Atte Jääskeläinen jättää Ylen

29.05.2017 |15:34

Yleisradion Uutis- ja ajankohtaistoiminnan vastaava päätoimittaja Atte Jääskeläinen jättää tehtävänsä.

Jääskeläinen lähtee Yleisradiosta välittömästi. Yhtiön hallitus päätti asiasta tänään.

– Viime viikkoina on käynyt selväksi, että pyrkimykseni johtaa Ylen uutis- ja ajankohtaistoimitusta reilun ja vastuullisen journalismin tiellä ovat jatkuvasti epäilyksen alla, Jääskeläinen perustelee asiaa yleläisille osoitetussa kirjeessään.

– Kohu Yleisradion ympärillä on henkilöitynyt minuun tavalla, joka on jo uhannut Yleisradion mainetta luotettavana journalistisena toimijana. Koen, että Ylen rooli yhteiskunnassa on tärkeämpi kuin oma roolini Ylessä.

Jääskeläisen sijaisena toimii 1.6 saakka päätoimittaja Riikka Venäläinen, ja sen jälkeen Ylen ruotsinkielisten toimintojen johtaja Marit af Björkesten.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
6.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
7.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää