Artikkeli kuva

Antti Aimo-Koivisto

Autovero alenee hallitusohjelman mukaisesti

23.06.2015 |16:40

Perussuomalaisten vaalilupaus autoveron alentamisesta toteutuu hallitusohjelman mukaisesti. Aautovero pienenee 200 miljoonalla eurolla vuoden 2019 tasossa. Asiasta päätti talouspoliittinen ministerivaliokunta kokouksessaan tiistaina. Valiokunnassa perussuomalaisia edustavat puolueen puheenjohtaja ja ulkoministeri Timo Soini sekä oikeus- ja työministeri Jari Lindström.

Autoveron määrä alenee autoilla, joiden hiilidioksidipäästöt ovat korkeintaan 140 grammaa kilometrillä. Alennus toteutetaan neljässä samansuuruisessa vaiheessa vuosina 2016-2019.

Esitetyn taulukon mukaan veronalennus keskittyy pienipäästöisiin autoihin. Jos päästöt ovat 140 grammaa kilometrillä, alennusta saa vain yhden prosentin. 100 grammalla alennus on 29 prosenttia. 50 gramman päästöillä alennus on 50 prosenttia. Suurimmillaan alennus on 52 prosenttia päästöillä, jotka ovat 30-38 grammaa kilometrillä.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi