Artikkeli kuva

Britannian ex-pääministeri Blair: Islamismi säilyy läntisen maailman merkittävänä turvallisuusuhkana

08.09.2021 |09:13

Yhdistyneen kuningaskunnan entinen pääministeri Tony Blair pitää islamismia läntisen maailman turvallisuusuhkana. Hänen mukaansa Euroopan tulee kyetä toimimaan radikaalin islamin kanssa vaikka ilman Yhdysvaltoja.

Tony Blair puhui maanantaiaamuna puolustusasioihin keskittyvän ajatushautomon tilaisuudessa. Hän pitää radikaalia islamismia suurena uhkana läntiselle maailmalle.

Radikaali islam uskoo islamismiin. Radikaalius ilmenee siten, että aseisiin tarttuminen ei ole vierasta.

– Islamismin ideologia on vääjäämättömästi konfliktissa avointen, uudenaikaisten ja suvaitsevaisten yhteiskuntien kanssa, Blair pamauttaa.

Blairin mukaan islamismin ideologia tai väkivalta voi iskeä kauaskin lähtöpisteestään. Hän mainitsi syyskuun 11. päivän iskut osoituksena siitä.

Euroopan tulisi toimia

Blair huomautti Yhdysvaltojen innon laantuneen puuttua sotilaallisesti Afrikassa ja Lähi-idässä olevia radikaaleja ryhmiä vastaan. Hän toivoo Euroopan voivan puuttua tilanteeseen sen lähialueilla.

Hän muistutti, että epävakaus Libyassa, Sahel-alueella, Syyriassa ja muualla Lähi-idässä on jo tuottanut Euroopalle haasteita.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset

08.08.2025 |21:56
7.
Suomen uutiset logo

Halla-aho: ”Palestiinan valtio olisi puhdas illuusio, eikä tunnustaminen tätä asiaa muuksi muuttaisi”

07.08.2025 |12:33
8.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
9.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää