

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Koirat, kissat ja kanit pannaan Iranissa – vanhoillinen papisto haluaa eroon lemmikeistä
Iranin patavanhoillinen papisto haluaa ihmisten lisäksi myös kissat ja koirat kuriin, kertoo AFP. Lemmikeistä pitää päästä eroon muutenkin niukkuudesta kärsivässä maassa. Ajatollat astuvat nyt omaan miinaan ja ”eläinten vallankumous” saattaa vielä halkaista temppelin esiripun.
– Krokotiilit voivat olla vaarallisia, mutta miten muka koirat, kissat ja kanit olisivat uhka kenellekään, kyselee 25-vuotias koiranulkoiluttaja Teheranin vilinässä.
Sitä kyselee moni muukin shiiaylimystön ja vallankumouskaartin johtamassa maassa, jossa oman nimensä mainitseminen väärässä yhteydessä saattaa olla hengenvaarallista. Iranissa vallitsee kansainvälisten pakotteiden takia pula vähän kaikesta, hinnat ovat tapissa ja kansan pinna valmiiksi kireällä.
– Aikoinaan kiellettiin satelliitti-tv, mutta ihmiset jatkoivat katselua salaa, peloissaan ja ahdistuneena. Ihmiset eivät nytkään luovu eläimistään, piilottelevat niitä kodeissaan, arvellaan katuparlamentissa.
Papisto polkee omaa miinaansa
Iranin vallantäyteinen papisto on oudolla hankkeellaan astumassa omaan miinaansa, sillä kansan demokratiavaatimukset ja lopullinen kyllästyminen pappisvaltaan saavat näin purkautumistien, jota kenenkään on vaikeaa pitää suoraan poliittisena.
– Tällaiset hankkeet saavat varmasti aikaan kaaosta, korruptiota ja joukottain tottelemattomuutta, varoittaa jopa tiukasti säännöstelty Iranin media.
– Kannatan hanketta noin periaatteessa, mutta joistain yksityiskohdista en ole samaa mieltä, muotoilee parlamentin lakivaliokunnan puheenjohtaja Moussa Ghazanfarabadi.
Eläinten ja ihmisten oikeudet
Toinen parlamentin lainlaatija, ympäristöpuolueen edustaja Somayeh Rifiei on sitä mieltä, että uusi laki tarvitaan määrittelemään lemmikiksi hyväksyttävät eläimet.
– Kukaan ei voi kieltää eläinten tuomia hyötyjä, mutta tämä kokonaisuus täytyy säädellä.
– Hallitus on antanut esityksen, joka huomioi luonnon monimuotoisuuden. Kyse on sekä ihmisten että eläinten oikeuksista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- eläinten vallankumous parlamentin lakivaliokunta eläinten ja ihmisten oikeudet Somayeh Rifiei Moussa Ghazanfarabad kaupan rajoitukset kansainväliset pakotteet krokotiili kanit koirat vanhoillinen papisto kissat kaaos Iranin vallankumouskaarti Shiiat Kansalaistottelemattomuus Iran korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nyans-puolue haluaa muslimien ääneksi Ruotsissa – ensin kumotaan Skurupin huivikielto ja sitten poltetaan Lars Vilksin taideteokset

Huippumullah linjaa talibanien oikeuskäytäntöjä: ”Seuraamme islamia ja lakimme perustuvat Koraaniin”

Halla-aho: Normaali valtio pyrkii suojelemaan itseään ja kansalaisiaan huonolta maahanmuutolta, ei mahdollistamaan ja lisäämään sitä

Maahanmuuttajataustainen rikollisuus on tabu, joka ei katoa silmät sulkemalla

Britannian ex-pääministeri Blair: Islamismi säilyy läntisen maailman merkittävänä turvallisuusuhkana

Iranilainen ihmisoikeusaktiivi ja journalisti: Miksi Facebook ja Twitter toimivat diktatuurin hyväksi?

Iranin levottomuudet kääntymässä kansannousuksi – maailmapolitiikan kortit voivat mennä uusjakoon
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää