Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Strandman: Kuka puolustaa suomalaisuutta, jos me emme sitä itse tee?

13.10.2026 |09:01

Mikkelin kaupungin päätös lopettaa päiväkotien valokuvaus on jälleen esimerkki päätöksenteosta, joka herättää vakavan kysymyksen suomalaisen varhaiskasvatuksen suunnasta. Perussuomalaisten kansanedustaja, rehtori ja erityisopettaja Jaana Strandman pitää kehitystä huolestuttavana.

Päiväkotien valokuvat ovat monille perheille arvokkaita muistoja lapsen kasvusta ja yhteisistä vuosista. Nyt tästäkin perinteestä luovutaan, vaikka valokuvaus on aiemmin kuulunut päiväkotien toimintaan.

– Milloin suomalaisessa yhteiskunnassa opitaan siihen, ettei kaikkea omaa tarvitse purkaa yhdenvertaisuuden nimissä? Yhdenvertaisuus ei voi tarkoittaa sitä, että suomalaiset tavat, perinteet ja toimintakulttuuri väistyvät aina, kun joku kokee ne ongelmallisiksi. Yhteisiä käytäntöjä pitää pystyä puolustamaan ja päätöksiä perustelemaan järkevästi, Jaana Strandman painottaa.

Suomalaisen koulun ja päiväkodin perustehtävä on vaarassa hämärtyä.

– Koulun ja päiväkodin tehtävänä on kasvattaa lapsia, opettaa suomen kieltä, välittää suomalaista kulttuuriperintöä ja rakentaa yhteisiä kokemuksia. Niiden ei pidä olla paikkoja, joissa omaa kulttuuriamme aletaan varmuuden vuoksi karsia tai häivyttää. Suomalainen kieli, juhlapäivät, perinteet ja elämäntapa kuuluvat luontevasti lasten arkeen. Niistä pitää olla lupa olla ylpeä, Strandman sanoo.

Suomalaisen kulttuurin pitää näkyä ja kuulua

Strandmanin mukaan yksittäinen valokuvauspäätös kertoo laajemmasta tarpeesta tarkastella sitä, millä perusteilla yhteisiä toimintatapoja muutetaan.

– Nyt pitää herätä! Joka päivä tulee vastaan päätöksiä, jotka saavat kysymään, miksi suomalaisista käytännöistä ollaan niin valmiita luopumaan. Päätöksenteossa tarvitaan selkärankaa, tervettä järkeä ja kykyä erottaa todelliset yhdenvertaisuustoimet tarpeettomasta perinteiden purkamisesta. Kaikkea ei pidä muuttaa vain siksi, että muutos näyttää paperilla hyvältä.

Suomessa suomen kielen ja suomalaisen kulttuurin pitää näkyä ja kuulua.

– Meidän on voitava tehdä asioita ja puhua suomeksi omassa maassamme ilman, että joudumme jatkuvasti perustelemaan oman kielemme ja kulttuurimme asemaa. Maahan muuttavien tulee kunnioittaa Suomen lakeja, oppia yhteiskuntamme pelisäännöt ja sopeutua suomalaiseen yhteiskuntaan. Kotoutumisen pitää rakentaa yhteistä Suomea, ei hajottaa sitä erillisiksi ryhmiksi omine vaatimuksineen, Strandman linjaa.

Suomalaisuus ei ole ongelma, josta pitää päästä eroon

Strandman korostaa, että suomalaisuus säilyy vain, jos suomalaiset itse pitävät siitä kiinni.

– Suomi on meidän kotimaamme, ja meillä on oikeus vaalia sen kieltä, kulttuuria, perinteitä ja elämäntapaa. Emme voi ulkoistaa tätä vastuuta kenellekään muulle. Jos emme itse puolusta suomalaisuutta, kuka sen tekee? Nyt tarvitaan rohkeutta sanoa ääneen, että Suomessa eletään suomalaisten yhteisten sääntöjen mukaan ja suomalaisuutta kunnioittaen.

– Yhdenvertaisuus ei saa muuttua yksisuuntaiseksi tieksi, jossa suomalaiset luopuvat omastaan mutta yhteisistä pelisäännöistä ei pidetä kiinni. Suomalaisuus ei ole ongelma, josta pitää päästä eroon. Se on perintö, jota meidän tehtävämme on vaalia ja siirtää seuraaville sukupolville.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Aittakumpu: Suomalaisuuden puolustaminen ei ole rasismia

17.08.2026 |13:29
Suomen uutiset logo

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”

28.03.2026 |13:07

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”

07.10.2026 |11:29
5.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
9.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi