

LEHTIKUVA
Iranilainen ihmisoikeusaktiivi ja journalisti: Miksi Facebook ja Twitter toimivat diktatuurin hyväksi?
Iranilainen toimittaja ja naisten oikeuksien puolustaja Masih Alinejad kysyy Washington Postissa julkaistussa kirjoituksessaan, miksi Twitter ja Facebook sulkivat Trumpin tilit, mutta antavat Iranin johtajan Ali Khameneinin ja maan johdon tilien pysyä auki.
Masih Alinejad työskentelee tuottajana Voice of America’s Persian -mediassa sekä kirjeenvaihtajana Radio Fardassa.
– Yhdysvaltojen kongressiin 6.1.2021 tapahtuneen hyökkäyksen jäljiltä Twitter ja Facebook keskeyttivät presidentti Donald Trumpin tilien käytön. Sulkua somejätit perustelivat väkivaltaan yllyttämisen riskillä, Alinejad kirjoittaa.
Useat iranilaiset ihmisoikeusaktiivit miettivät, miksi Twitter ja muut sosiaalisen median organisaatiot eivät toimi islamilaisen tasavallan korkeinta johtajaa ajatollaa Ali Khameneita ja muita hallituksen virkamiehiä vastaan. Khamenei on kieltänyt 83 miljoonaa iranilaista käyttämästä Twitteriä, vaikka hän itse ja hänen liittolaisensa hyödyntävät voimallisesti somea levittääkseen valheitaan. Khameinin ja Iranin johdon twiiteissä ei ole näkynyt varoitusvinjettejä valheista.
Alinejad kiteyttää oivallisesti, että sosiaalisen median toimintaedellytykset ovat voimakkaasti kallistuneet diktatuurin hyväksi. Khameneinin Israelin tuhoamiseen kehoittaneet twiitit eivät olleet Twitterin mukaan yhteisönormien vastaisia.
Twitterin toimitusjohtaja selitteli
2020 lokakuussa pidetyssä kuulemistilaisuudessa Twitterin toimitusjohtaja Jack Dorsey sanoi, että Khameneinin antisemitistiset twiitit ja hänen kehotuksensa Israelin hävittämiseksi eivät rikkoneet yrityksen sääntöjä, koska ne voitiin katsoa “moittimiseksi”, sillä Khameneinin suulliset hyökkäykset eivät kohdistuneet hänen omiin kansalaisiinsa.
Alinejadin mukaan tämä on lyhytnäköistä ja väärin. Monille tavallisille iranilaisille Khameneinin sanat eivät ole vaarattomia, vaan niillä on todellisia hengenvaarallisia seurauksia. Silmiinpistävin esimerkki on marraskuussa 2019 alkanut protestiaalto, jolloin hallinto sulki internetin käytön kolmen viikon ajaksi. Monet aktivistit ja toimittajat ryhtyivät tuolloin vaikeuksista huolimatta henkensä uhalla selvittämään, mitä Iranissa tapahtuu maanlaajuisen tiedonkatkoksen keskellä.
Järkyttävää puhetta naisista
Aikana, jolloin tavalliset iranilaiset eivät päässeet verkkoon, Khamenei ja monet muut hallinnon virkamiehet olivat ainoat, jotka käyttivät Twitter-alustaa. Kun hallitus tappoi julmasti omia kansalaisiaan kaduilla, Khamenei ja muut virkamiehet käyttivät Twitteriä harhaanjohtamalla muuta maailmaa.
Reutersin mukaan yli 1 500 mielenosoittajaa kuoli hallinnon käsissä.
– On surkuhupaisaa, että kun aktivistit julkaisevat videoita puolisotilaallisten joukkojen julmista teoista tai moraalipoliisin väkivaltaisesta käyttäytymisestä, Twitter ja Facebook sulkevat ne tai kiinnittävät niihin varoitusvinjettejä. Mutta, jos islamilainen tasavalta käyttää väkivaltaa omaan väestöönsä, Twitter estää minua osoittamasta sitä, Alinejad kirjoittaa.
– On järkyttävää, mitä Khamenei on lausunut naisista. Kun #MeToo-liike sai voimistui maailmanlaajuisesti, Khamenei väitti, että lännessä olevia naisia raiskattiin ja ahdisteltiin seksuaalisesti, koska he eivät käyttäneet hijabia. Samaan aikaan, jos joku nainen tekee valituksen raiskauksesta Iranissa, häntä syytetään siitä, ettei hän ole käyttänyt kunnollista ”islamilaista” pukua.
Khamenei käyttää rutiininomaisesti Twitter-tiliään hijab-sääntöjen toimeenpanemiseksi, eikä Twitter välitä.
Somejättien kannettava vastuunsa
Khamenei twiittaa neljällä kielellä: persiaksi, arabiaksi, englanniksi ja espanjaksi. Twitter tekee silmiinpistävän huonoa työtä näiden tilien valvonnassa. Khamenei on myös levittänyt vaarallista väärää tietoa koronasta.
Viimeksi hän varoitti iranilaisia välttämään länsimaisia rokotteita. Vasta painostuksen jälkeen Twitter poisti yhden tällaisen viestin englanninkieliseltä tililtään, mutta se antoi Khameneinin lähettää saman viestin persiaksi. Samaan aikaan tilit, jotka edistävät samanlaisia salaliittoteorioita Yhdysvalloissa tai Euroopassa, keskeytetään, kielletään tai niillä on varoitusvinjetit.
– Nyt on aika alkaa rajoittaa autoritääristen johtajien sosiaaliseen mediaan pääsyä, jotka kannattavat toisinajattelijoihin kohdistuvaa väkivaltaa. On aika, että Jack Dorsey, Mark Zuckerberg ottavat vastuun. Meidän on saatettava kaikki diktaattorit vastuuseen, Alinejad päättää kirjoituksensa.
HELI-MARIA WIIK
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Masih Alinejad Auli Khamenei somejätit Jack Dorsey antisemistismi mielivalta Mark Zuckerberg bannaaminen Internet Facebook Iran Washington Post Twitter Sananvapaus Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Eristämisestä sosiaalisessa mediassa ei seuraa mitään hyvää

Euroopan komissio haluaa uudistaa sosiaalisen median säännöt: Poliitikot päättäisivät sopivista sisällöistä – ”antidiskriminaatio-organisaatiot” valvomaan sisältöjä

Somejätit vauhkoina: Vapauden airueen Facebook-tiliä rajoitettiin

Presidentinvaalit ovella, sensuuri kiihtyy – Joe Bidenin pojan kytköksiä paljastanut maan neljänneksi suurin lehti estettiin Facebookista ja Twitteristä

Perussuomalaiset: Hallitus pahentaa turvallisuusuhkaa, jonka islamismi aiheuttaa

Purra: Rikoslain kiihotuspykälällä kavennetaan sananvapautta – vihapuhepolitiikan juuret ovat Neuvostoliitossa

Purra: Viihteellinen hijab-päivä on loukkaus moneen suuntaan

Vallin ja Immonen: Sananvapauden toteuduttava somessa – demokratia on turvattava

Epäilty hyökkääjä Coloradon kauppakeskukseen ei ollutkaan valkoinen mies, vaan muslimi – moraalisaarnat katkesivat Twitterissä
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.

Saksalaismiehen autoisku vaati Leipzigissa useita uhreja
Viranomaiset eivät ole todenneet Leipzigin paljon uhreja vaatineessa ihmisjoukkoon ajamisessa poliittisia tai uskonnollisia motiiveja. Saksassa oikeus käsittelee parhaillaan myös kahta muuta autolla tehtyä tuhoisaa attentaattia. Toisessa niistä tekijä sanoo saaneensa käskyn Allahilta ja haluneensa tulla marttyyriksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













