Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Britit tyrmistyivät: Hallitus asuttaa turvapaikanhakijoita 1,3 miljoonan paikallisen jonottajan ohi

29.01.2026 |14:05

Britannian työväenpuolue aIkoo asuttaa turvapaikanhakijoita kunnallisiin vuokra-asuntoihin pois hotelleista. Suunnitelma nostattaa kansalaisissa raivoisia tunteita paikallisvaalien alla. Yli miljoona sosiaalista asuntoa jonottavaa brittiä seuraa epäuskoisena hallituksen aikeita jättää ehkä vuosiakin uutta kotia odottaneet kantakansalaiset tyhjn käsin kasvavaan kansalliseen kurjuuteen.

Brittihallitus ja maan sisäministeriö pyrkivät kuumeisesti ratkomaan hallitsemattoman maahanmuuton aiheuttamia ongelmia, mutta pää on tulossa vetävän käteen. Turvapaikanhakijat halutaan pois jopa neljän tähden hotellimajoituksesta, mutta edessä on jälleen uusi ongelma.

Kumivenekansa ohittaisi heittämällä vuosikaudet sosiaalisessa asuntojonossa kärvistelleet perheet, ja pieleen menneen maahanmuuttopolitiikan seuraukset lävähtäisivät suoraan tavan kansalaisen naamaan.

Omat kansalaiset syrjään

”Britannian hallitus on juuri tehnyt jotain käsittämätöntä. Se on sysännyt syrjään 1,33 miljoonaa sosiaalista vuokra-asuntoa jonottavaa kansalaista ja päättänyt asettaa laittomat siirtolaiset etusijalle upouusiin kunnallisiin vuokra-asuntoihin”, kerrotaan Britain Dispatch YouTube-kanavalla.

– Asiasta ei annettu ennakkovaroitusta, ei käyty valtakunnallista keskustelua eikä yritetty perustella, miksi ne, jotka eivät ole antaneet Britannialle mitään, saisivat ohittaa ne, jotka ovat odottaneet vuosia. Ilmoitus iski kuin poliittinen räjähdys – ei kuiskaten, ei peiteltynä, vaan avoimena politiikkana.

Ilmainen asunto odottaa tulijaa

Lontoossa ihmiset ovat Britain Dispatchin mukaan ilmaisseet epäuskoisen hämmästyksensä siitä, että turvapaikanhakijoita sijoitetaan asuntoihin, joihin keskivertokansalaisella ei ole mitään mahdollisuutta. Skotlannin Glasgown valtuutetut ovat varoittaneet suoraan, että ihmissalakuljettajat mainostavat nyt Britanniaa maana, jossa ”ilmainen asunto odottaa tulijaa”.

Jotta raivon mittakaava ymmärrettäisiin, on hyvästä ymmärtää saarivaltakunnan tilanne, sillä Britannia on jo nyt vakavan asuntokriisin kourissa. Terveydenhuollon hoitojonot ovat paisuneet ja asunnottomuus kasvaa nopeasti.

”Poliittista dynamiittia”

Maahanmuuttovastaiset mielenosoitukset levisivät ympäri Britanniaa vuoden 2025 aikana.

Näinpä turvapaikanhakijoiden asuttaminen jono ohi kunnallisiin vuokra-asuntoihin on poliittista dynamiittia, joka iskee vain kuukausia ennen toukokuun paikallisvaaleja. Nigel Faragen Reform UK-puolueen vaalislogan saattaisi ollakin: ”Äänestä Britannian työväenpuoluetta – menetät uuden asuntosi”.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Brittihallitus pyytää anteeksi uhreilta ja heittää seksuaalirikollisia ulos maasta – vuosikymmeniä jatkunut lasten hyväksikäyttö ja sarjaraiskaukset johtavat viimein tutkintaan ja tuomioihin

19.06.2025 |08:37
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: ”puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
9.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
10.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää