

LEHTIKUVA
Calaisin levottomuudet johtivat rekkakuskien lakkoon – vaativat ”viidakon asukkien” hökkelikylän purkamista
Ranskan Calaisin lävitse kulkevat rekkakuskit lakkoilivat maanantaina, sillä laittomasti Ranskassa oleskelevat ihmiset ovat käyttäytyneet väkivaltaisesti Ranskan ja Ison-Britannian yhdistävän tunnelin liepeillä.
Politico-lehden haastattelemat kuljettajat kertovat, että rekkojen päälle on heitetty muun muassa tiiliskiviä. Kuljettajat vaativat Calaisin hökkelikylän välitöntä purkamista.
Tuhannet mielivät Britanniaan
Ranskalaisviranomaiset ovat yrittäneet purkaa Calaisin hökkelikylän, jota kutsutaan myös ”viidakoksi”. Alueella majailee tuhansia ihmisiä, jotka ovat pääsääntöisesti tulleet Afrikasta ja Lähi-idästä. ”Viidakon” asukit eivät ole anoneet turvapaikkaa Ranskasta, koska he eivät tuolloin voisi hakea turvapaikkaa kanaalin toiselta puolelta.
Riehumisesta johtuvat kuljetushäiriöt maksoivat brittiläisen kuljettajaetujärjestön mukaan noin 750 000 puntaa viime vuonna. Calaisin lisäksi häirintää on tapahtunut myös muualla Euroopassa. Politico kirjoittaa joidenkin kuljetusyritysten johdon kieltävän kuljettajiltaan kaikki pysähdykset Antwerpenin ja Calaisin välillä.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Belgia tiukensi rajavalvontaa Ranskan rajalla

Ranskan tuomioistuin: Calaisin hökkelikylä voidaan purkaa

Tutkimus: Ranskassa asuvista muslimeista 28 prosenttia kannattaa kovan linjan islamia, sharia maittaisi 40 prosentille

Kanaalin laittoman ylityksen hinta nousee Brexitin lähestyessä
Viikon suosituimmat

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

Järjestöpamput lobbaavat leikkauksia vastaan säilyttääkseen omat ökypalkkansa
Budjettiriihessä käsitellään muun muassa leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Järjestöt tietenkin vastustavat kaikkia leikkauksia saamiinsa julkisiin rahoihin. Monet järjestöt ovat palkanneet veronmaksajien rahoilla kovapalkkaisia lobbareita, jotka pyrkivät vaikuttamaan poliitikkoihin, jotta järjestöt saisivat lisää rahaa.
Uusimmat

Antikainen: Ministeri Valtonen asemoi itsensä väärään seuraan

Perussuomalaisilta eriävä mielipide Palestiina-julkilausumassa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää