

Toimitus suosittelee
Viikon 49/2014 luetuin
Joulukuu 2014 luetuin
Copy-paste-kansallisidentiteetti?
Ruotsalaiselle huippudesignerille annettiin tehtäväksi suunnitella suomalaisille uusi kansallisidentiteetti. Lopputulos muistuttaa hämmästyttävällä tavalla perussuomalaisten puoluekokouksen teemagrafiikkaa.
NÄKÖKULMA | Kun suomalaiset kuulivat syyskuussa, että Suomen uutta kansallisidentiteettiä aletaan puuhata ruotsalaisin voimin, monet joko huokaisivat syvään tai löivät kätensä otsaan – taasko pitää olla hännystelemässä läntistä isoveljeä? Eikö Suomi muka itse pysty edes omaa visuaalista identiteettiään luomaan?
Hankkeen puuhaporukka, luova toimisto Bob the Robot ei purnausta kuitenkaan jaksanut kuunnella, vaan istutti suunnittelupöytään Henrik Nygrenin. Hän on ”yksi naapurimaan vaikutusvaltaisimmista ja palkituimmista designereistä”, ainakin mainospuheiden mukaan. Ehkä oikeastikin, ken tietää.
Puuhamiehet evästivät Nygreniä välttämään Suomen lippua tai leijonaa tai muita vastaavia, koska äärioikeisto oli kuulemma ”kaapannut vanhat hyvät symbolit ja tehnyt kansallisylpeyden osoittamisen vaikeaksi.”
”Haaste oli pelottava, mutta otin sen tietenkin vastaan”, Nygren kuvaili tulevaa luomistyötään ja vetäytyi sitten suunnittelukammioonsa. Kului laskematon määrä minuutteja, tunteja, päiviäkin.
Lopulta valkea savu nousi kammion tornista, ja suuri suunnittelija laskeutui hurraavien ja iloissa piehtaroivien kuolevaisten joukkoon. Tuomisinaan hänellä oli tarkoin valikoitu joukko mustavalkokuvia, joihin oli sijoiteltu mitä hienoimpia graafisia elementtejä – sinisiä palkkeja. Maisemiakin niissä oli. Ja koivuja. Niin hienoja olivat ne palkit ja maisemat ja koivut, ettei moista ollut köyhässä ja kurjassa Suomessa vielä koskaan nähty.
Uusi kansallisidentiteettimme, olkaatten hyvät!
Mustavalkokuvia, palkkeja ja uusia kansallisuustuntemuksia oli juhlittava asianmukaisesti. Nyt ei ollut pihistelyn aika.
Uusi identiteetti lanseeratiin Euroopan suurimman luovuuden festivaalin Eurobestin tilaisuudessa Finlandia-talolla. Lanseeraus oli tietenkin festivaalin päätapahtuma, eihän sitä nyt joka päivä uusia kansallisidentiteettejä synny.
Uutta identiteettiä esimerkitettiin rohkeasti suomalaisten hetkien ja ikonisten brändien kautta. Identiteettiä tulkitsi muun muassa koppalakkitekstiileistään tunnettu Finlayson, joka toi lavalle jättiläislakanan, jossa ”yhdistyy Tom of Finlandin ja Suomen uusi kansallisidentiteetti”.
Niin homoa. Niin ihanaa.
Kaiken sen uudenlaisen kansallisen riemun keskellä on kuitenkin pakko kysyä: mitä mahtaa naapurimaan palkittu designer Henrik Nygren pohtia, kun hän tajuaa, että hänen identiteettiluomuksensa on aivan samanlainen kuin perussuomalaisten puoluekokouksen teemagrafiikka?
En malta olla tekemättä kaksi marjaa –kiepausta:
Taustan valokuva on identtinen. Perussuomalaisten sininen palkki ei ole täsmälleen oikealla kohdalla, mutta alemmassa kuvassa osutaan jo melko lähelle. Bonuksena kuvassa näkyy vastavalitun puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalon tuuletus.
Kuvan taustalla näkyvän perussuomalaisten teemagrafiikan suunnitteli joensuulainen Mainostoimisto Fabrik.
En tiedä, pitäisikö itkeä vai nauraa, kun Ruotsista tilattu huippusuunnittelija nykertää pitkään ja hartaasti uutta Suomi-identiteettiä, koska väärät tahot ovat kaapanneet vanhat symbolit. Lopputuloksena syntyy materiaalia, jota edistykselliset voimat ihastelevat skumppalasien kilistysten säestämänä Euroopan suurimmassa luovuushäppeningissä tajuamatta, että ihan samat koivut ja palkit löytyivät perussuomalaisten puoluekokouksesta.
Mitä tästä opimme?
Ehkä sen, että jos kaivataan kansakunnalle uutta identiteettiä, ei sitä ole aina välttämättä viisasta lähteä etsimään kaukaa merten takaa nimekkäiltä designereilta. Joskus saattaa riittää, että tarttuu puhelimeen ja soittaa joensuulaiselle mainostoimistoalan pienyrittäjälle. Hänellä kun saattaa olla selkäytimessään melko vankka ajatus siitä, mistä suomalainen kansallistunne on tehty.
LISÄYS klo 13:19. Kuten tarkkasilmäinen lukija havaitsi, Kaksi marjaa -kuvassa on käytetty täsmälleen samaa valokuvaa. Asia paljastuu lähimmän koivupuun alaosaa tarkastellessa.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













